Īstu dimantu lietus Visumā varētu būt daudz biežāka parādība
Foto: Shutterstock

Ja mums izdotos izlauzties cauri Neptūna ekstrēmajai atmosfērai, uz planētas mūs pārsteigtu burvīgs fenomens – dimantu lietus, un tas varētu būt novērojams uz daudz vairākām planētām Visumā nekā iepriekš tika uzskatīts, liecina jaunākie atklājumi.

Uz tādām gāzu planētām kā Neptūns un Urāns valda tik augstas temperatūras un tik augsts spiediens, ka atmosfērā esošais ogleklis turpat gaisā var reaģēt un pāriet savā cietajā formā – pārvērsties par dimantu. Apstākļi šo planētu atmosfērā saskalda ogļūdeņražus, piemēram, metānu, ļaujot oglekļa atomiem savienoties ar četriem citiem un veidot dimanta daļiņas. Kā zināms, uz Zemes dimantu veidošanās process ir ilgs un sarežģīts, tāpēc šie dārgakmeņi ir tik reti un vērtīgi.

Laboratorijas apstākļos simulējot dimanta veidošanās procesus, temperatūras un spiediena sliekšņi izrādījās zemāki, nekā zinātnieki iepriekš pieļāva. Tas nozīmē, ka dimanta lietus ir iespējams arī uz mazākām gāzu planētām, tā sauktajiem “mini Neptūniem”, kādu ārpus mūsu Saules sistēmas ir ļoti daudz.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!