Atrod 25 gadus orbītā pazudušu eksperimentālu satelītu
Foto: Jim Copes, US Air Force

Pēdējo reizi radari to fiksēja kaut kad 1990. gados. Nu tas atkal ir atradies – 1974. gadā palaistais satelīts S73-7. Kas tas bija un kāpēc uz tik ilgu laiku izgaisa – to skaidro vietne "Space.com".

S73-7 orbītā nonāca līdz ar daudz lielāko militāro satelītu KH-9. Par šo 70. gadu satelītu, kas pazīstams arī ar koda vārdiem "Hexagon" un "KeyHole-9" ziņas tika atslepenotas vien 2011. gadā. Šīs sērijas satelītiem bija būtiska nozīme Padomju Savienības militāro spēju izvērtēšanā.

KH-9 bija prāvs aparāts – vairāk nekā 16 metrus garš un 3 metrus plats. Lai tādu "pazaudētu", būtu jāpacenšas. Taču S73-7 turpretī bija vien nepilnus 70 centimetrus liels. Atdalījies no lielā satelīta, S73-7 veica manevru, lai ieietu orbītā 800 kilometru augstumā no Zemes virsmas. Tur satelītam bija jāpiepūšas gluži kā balonam un jākalpo par mērķi citu pavadoņu sensoru un instrumentu kalibrēšanai. Taču kaut kas nogāja greizi – pavadonis no redzesloka nozuda vispirms vienreiz 70. gados, bet tad atkal 90. gados. 25 gadus par tā likteni un trajektoriju nebija ne ziņas.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!