Ledus Marsa vulkānos
Foto: ESA/DLR/FU Berlin

Ūdens uz Marsa ir – tas zināms jau labu laiku. Gan ledus cepurēs Marsa polos, gan vidējos platuma grādos. Taču nu tas atrasts arī negaidītā vietā, proti, Marsa ekvatora joslā, vēsta "Live Science".

Marss ir mājvieta augstākajiem mums zināmajiem kalniem Saules sistēmā. Gan pats lielākais milzis – Olimpa kalns –, gan pārējie reiz bijuši vulkāni. Tarsīda ir vulkānisks plato tuvu ekvatoram Marsa rietumu puslodē, kur atrodas lielākie Marsa vulkāni – trīs milžu virkne. Olimpa kalns ir nedaudz nostāk no šiem trim un atrodas plato malā. Šo vulkānu kalderas jeb gāzu eksplozijas rezultātā radušies vulkāna krātera padziļinājumi ir pat vairāk nekā 100 kilometru diametrā. Krāteru iekšienē veidojas īpašs, no pārējās ekvatoriālās joslas apgabaliem atšķirīgs mikroklimats.

Marss, kaut ir tuksnešaina planēta, reiz bijis ar ūdeni bagāts. Par to liecina gan izžuvušu ezeru, gan reiz plūstošu upju grīvas. Šobrīd vairums ūdens uz Marsa virszemē ir tikai ledus veidā. Visvairāk – polu ledus cepurēs. Atrast to ekvatorā tik lielā daudzumā neviens īsti necerēja.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!