Valsts, ar kuras ambīcijām kosmosā vēl pirms 20 gadiem pārāk nerēķinājās, nu sāk rādīt priekšzīmi un šur tur apsteigt vēsturiski ietekmīgākās kosmosa lielvalstis. Ķīna kļuvusi par pirmo valsti, kas sekmīgi ieguvusi paraugus no mums neredzamās Mēness tālās puses, vēsta "Space.com".
Ķīniešu Mēness dievības "Chang’e" vārdā nosauktā zonde "Chang’e 6" startēja 3. maijā, bet Mēness tālajā pusē piezemējās 2. jūnijā. Misija noslēdzās otrdienas rītā, kapsulai ar paraugiem piezemējoties Iekšējā Mongolijā, autonomajā reģionā Ķīnas ziemeļos. Paraugus no Mēness kosmosa sacīkšu ērā ieguva un uz Zemi nogādāja gan Padomju Savienība, gan ASV, amerikāņiem kopumā atvedot gandrīz 400 kilogramus materiāla. Taču visi paraugi līdz šim bija no mums redzamās Mēness puses. Tie krustu šķērsu izpētīti un analizēti pusgadsimta garumā.
Tā kā Mēness rotācijas periods sakrīt ar laiku, kurā Mēness veic vienu apli ap Zemi, mums vienmēr no Zemes redzama tikai viena Mēness puse. Otru dēvējam par Mēness tālo pusi. Misijas šajā apgabalā ir daudz sarežģītākas tāpēc, ka nav iespējami tieši radiosakari ar Zemi. Vienīgais risinājums ir retranslācija, ko varētu nodrošināt ap Mēnesi riņķojošie pavadoņi.