Viens no Marsa dabiskajiem pavadoņiem Fobss izrādījies esam daudz interesantāks kosmiskais objekts – NASA atklājusi jaunas nianses par šo "kosmosa kartupeli", ziņo specializētais zinātnes portāls "Live Science".
Detalizētāku Fobsa uzņēmumu NASA ieguvusi no Marsa izlūkošanas satelīta, kas ap sarkano planētu riņķo kopš 2006. gada.
Vizuāli patiešām kartupeli atgādinošais Fobss ir apmēram 157 reizes mazāks par Zemes pavadoni Mēnesi, un ir viens no diviem Marsa mēnešiem. Otrs, Deimoss, ir vēl mazāks.
Zinātnieki līdz šim uzskatīja, ka abi Marsa mēneši savulaik bijuši "klejojoši" visuma objekti, ko piesaistīja planētas gravitācijas lauks. Taču jaunāko fotogrāfiju izpēte ļauj domāt, ka Fobss, kas sastāv no ledus, bijusi komēta un nāk no asteroīdu joslas, kas atrodas starp Marsu un Jupiteru.
Abu Marsa pavadoņu orbītas nav stabilas, un zinātnieki izskaitļojuši, ka pēc daudziem desmitiem miljoniem gadu Deimosa trajektorija aizlidinās to atpakaļ kosmosā, savukārt Fobss vai nu sabirzīs mazos gabaliņos, izveidojot gredzenu ap Marsu vai arī ietrieksies planētā. Fobss Marsam pietuvojas par 1,8 metriem gadā, tā kā šie notikumi risināsies ne ātrāk kā pēc 50 miljoniem gadu, aplēsusi NASA.