astronauts, SKS, kosmoss
Foto: NASA

Jauna ierīce drīzumā varētu ļaut astronautiem, strādājot atklātā kosmosā, dzert ūdeni, kas iegūts no izfiltrēta viņu pašu urīna, ziņo specializētais portāls "Live Science".

Darbs ārpus Starptautiskās kosmosa stacijas (SKS) jau pats par sevi ir pietiekami sarežģīts, lai vēl uztrauktos par to, vai neiztraucēs dabiskās vajadzības. Jo fiksi aizskriet pačurāt, kā citos darbos uz Zemes, tur vienkārši nav iespējams. Tagad zinātnieki apgalvo, ka ir izstrādājuši jaunu veidu, kā astronautu urīnu pārstrādāt dzeramajā ūdenī dažu minūšu laikā.

Gadiem ilgi astronauti, kas strādāja atklātā kosmosā, ir atvieglojušies, izmantojot īpašas vienreizējās lietošanas autiņbiksītes skafandra iekšpusē, kas zināmas kā maksimālās absorbcijas apģērbs (MAG). Šie aksesuāri, kas izstrādāti 1980. gadu sākumā, savāc un uzglabā urīnu, ļaujot astronautiem turpināt strādāt ārpus SKS. Taču, ņemot vērā, ka darbs atklātā kosmosā dažkārt var ilgt astoņas stundas, pat MAG var radīt astronautiem fizisku diskomfortu, ādas kairinājuma un infekciju risku.

MAG arī nepārstrādā urīnu ūdenī, tāpēc astronautiem ir jāpaļaujas uz nepilna litra ūdens rezervi, ko viņi nēsā līdz dzērienu maisiņā skafandrā. Un tas uz astoņām stundām!

Taču tagad zinātnieki cer, ka atraduši risinājumu šai problēmai: jauna, viegla sistēma, kas var skafandrā savākt urīnu un attīrīt aptuveni puslitru ūdens, turklāt tikai piecās minūtēs.

Ja sistēma tiktu ieviesta, astronautiem nāktos valkāt apakšveļu, kas izgatavota no elastīga kompresijas materiāla un izklāta ar pretmikrobu audumu (attēlā lejā). Sistēmā iekļauts arī mitruma sensors, kas fiksē urīnu; sensors atrodas silikona kausā zem lietotāja ģenitālijām.

Foto: Etlin, Bielski, Rose et al.

Urīna fiksēšana ieslēdz vakuumsūkni, kas ievelk šķidrumu filtrācijas ierīcē, kas atrodas astronautam uz muguras. Filtrs ir aptuveni 38 centimetrus garš un 23 cm plats. Astoņus kilogramus smagajā filtrēšanas ierīcē urīns tiktu pārveidots par saldūdeni, ko pēc tam varētu nogādāt skafandra dzērienu maisiņā.

Foto: Etlin, Bielski, Rose et al.

Silikona urīna savācēji; pa kreisi versija vīriešiem, pa labi – sieviešu.

Jaunā sistēma joprojām atrodas sākotnējā testēšanas stadijā. Ja to tomēr ieviesīs, tas palīdzētu atrisināt dilemmu astronautiem, kuri strādā kosmosa izpētē, norāda sistēmas izstrādātāja komanda. Jautājums, ko darīt ar urīnu, izejot kosmosā, ir īpaši aktuāls, ņemot vērā, ka NASA līdz šīs desmitgades beigām plāno izveidot pastāvīgu priekšposteni uz Mēness, norāda pētnieki.

Jaunās ierīces apraksts publicēts piektdien, 12. jūlijā, žurnālā "Frontiers in Space Technology". Līdz šim laboratorijā ir pierādīts, ka ierīce efektīvi likvidē galvenās urīna sastāvdaļas un samazina sāls līmeni, lai izfiltrētais ūdens atbilstu veselības standartiem, norāda komanda.

"Urīna izvadīšanai no ķermeņa pēc iespējas ātrāk vajadzētu samazināt dažas veselības komplikācijas, ar kurām pašlaik saskaras astronauti, piemēram, izsitumi, urīnceļu infekcijas un gremošanas traucējumi," norāda Sofija Etlina, pētījuma galvenā autore un Veilkornelas medicīnas centra Ņujorkā pētniece. "Otrkārt, lielāka kopējā ūdens padeve, ko mūsu sistēma ģenerē, nodrošinās astronautiem hidratāciju."

Astronautu skafandriem ir ierobežots izmērs un akumulatora ietilpība, tāpēc rūpīgi jāapsver jaunās sistēmas tilpuma un enerģijas prasības. Tomēr astronautu veselības un veiktspējas uzlabošana, un pietiekama ūdens piegāde ārkārtas situācijās ir vērtīgs kompromiss, raksta autori.

"Runājot par jaunu tehnoloģiju nosūtīšanu uz kosmosu, process ir diezgan laikietilpīgs," sacīja Etlina. Komanda ir pārbaudījusi filtrēšanas sistēmu, "taču būs nepieciešami turpmāki pētījumi ar cilvēkiem, lai palielinātu iekārtas piemērotību un komfortu."

Komandai arī jāpārbauda, ​​vai ierīce darbojas apstākļos, kādi realitātē valda kosmosā, piemēram, mikrogravitācijā. Ja izmēģinājumi uz Zemes izdosies, skafandrs tiks izmēģināts īstā iziešanā kosmosā no SKS.

"Mūsu sistēma, visticamāk, tiks ieviesta tikai jaunos skafandros atbilstoši to specifikācijām, kas prasītu turpmāku tehnoloģiju pielāgošanu," sacīja Etlina. "Tāpēc mēs noteikti neredzēsim astronautus bez autiņbiksītēm nākamgad, taču nekad nevarat pateikt, kas būs nākotnē."

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!