Šim nelielas vieglās automašīnas izmēra roveram jau šobrīd bija jāpēta, kas notiek gaismas neapspīdētajās Mēness krāteru nogāzēs. Vai tur atrodams ūdens ledus. Ja atrodams, kāds ir tā sastāvs, un vai tas būs noderīgs tuvākajā desmitgadē plānotajām misijām. Taču VIPER misija pēkšņi apturēta, lai gan tajā ieguldīti jau 450 miljoni dolāru.
Par šo lēmumu, kas dažuprāt ir kā "negaidīts belziens pa vēderu", aģentūra paziņojusi neilgi pirms leģendārās "Apollo 11" misijas 55. gadadienas, kad uz Mēness kāju spēra pirmie cilvēki.
NASA Zinātnisko misiju direktorāta vadītāja vietniece Nikola Foksa paziņojumā uzsver, ka šis ir tikai finansiāli motivēts lēmums, lai ietaupītu līdzekļus – aptuveni 84 miljonus dolāru –, un nekādi nav saistāms ar VIPER komandas neizdarību vai citiem apstākļiem. "Viņi visi centīgi strādāja, tostarp turpinot darbu pandēmijas gados," telekonferencē pauda Foksa.
Rovers NASA Džonsona kosmosa centrā, jau sapakots un gandrīz gatavs startam.
Covid-19 pandēmija arī ir viens no būtiskiem faktoriem, kas lika šķēršļus VIPER nokļūšanai uz Mēness. Pandēmijas laikā bija daudz pārrāvumu piegādes ķēdēs, kas liedza laicīgi saņemt svarīgas detaļas. Tāpēc arī sākotnēji plānotais starts 2023. gadā tika pārcelts uz 2025. gadu.
"New York Times" vēstīja, ka VIPER misijas izmaksas gadu gaitā krietni pārsniegušas sākotnēji plānotās, kas kosmosa nozarē gan nav nekas neparasts. Līdz šim par paša rovera izstrādi iztērēti 450 miljoni. NASA gan nāksies iztērēt vēl 323 miljonus, jo aģentūra plāno saglabāt līgumu ar privāto partneri "Astrobotic Technology", kas būvē roveram paredzēto nosēšanās moduli "Griffin". To izmantos vai nu citai kravai, ja atradīsies interesenti, vai arī to uz Mēness nosēdinās ar tā dēvēto masas simulatoru jeb objektu, kas izmēra un masas ziņā ir līdzvērtīgs VIPER roveram, lai pārbaudītu "Griffin" darbību. Pagaidām noteiktie termiņi liecina, ka tam jānotiek 2025. gada septembrī.
Kā viens no iemesliem, kas pamudinājis NASA jau tik tālu novesto projektu apturēt, ir samazinātais budžets. Šogad aģentūra no valsts saņēmusi par 8,5 % mazāk finansējuma nekā prasīts, un šis ir sliktākais rezultāts pēdējo 32 gadu laikā. Iepriekš tik būtisku budžeta apcirpšanu NASA pieredzēja 1992. gadā, kad saņēma par 8,9 % mazāk nekā prasīts.
Teikt, ka viss VIPER komandas darbs bijis veltīgs, nebūtu taisnīgi. Tādā vai citādā veidā VIPER projekta laikā iegūtās zināšanas un izstrādātās detaļas tiks izmantotas. Taču vilšanās tāpat ir pamatīga.
Daļa zinātnieku ir nobažījušies, ka šis ir tikai sākums sarežģījumiem. Pazīstamais amerikāņu astrofiziķis Grants Tremblijs uzskata, ka VIPER projekta apturēšana ir lieliska ilustrācija gaidāmajam. "Man nav nekādu šaubu, ka briest vēl citas sliktas ziņas," viņš izteicies izdevumam "New Scientist".
Kas notiks ar roveru, kura izgatavošanā ieguldīts gandrīz pusmiljards? NASA lūkos to pārdot kādam no privātajiem partneriem. Taču gadījumā, ja intereses par aparātu nebūs, tad to izjauks un pārizmantos atsevišķas tā detaļas.