Foto: NASA Earth Observatory/ISS Program

Šie attēli ir tapuši gandrīz pirms 10 gadiem, taču šādi un līdzīgi reti kadri nereti paliek plašākam cilvēku lokam nepamanīti, ja tos neizceļ kāds no populārzinātniskajiem medijiem. Tieši tā arī vietne "Live Science" palīdz mums baudīt skatu, kādu redzēt no zemes nevar, turklāt arī astronautiem Starptautiskajā kosmosa stacijā (SKS) bieži šādi mirkļi negadās. Divos 2015. gadā uzņemtos attēlos redzams, kā zibens šautras izgaismo viesuļvētras aci. Skati visai sirreāli, kā no fantastikas filmām.

Attēlos, ko no SKS uzņēmuši astronauti, redzams tropiskais ciklons "Bansi", kas izveidojās pie Madagaskaras krastiem un nedēļas laikā virzījās tālāk Indijas okeānā, pa ceļam skarot arī Maurīciju. Viesuļvētrā vēja ātrums sasniedza 185 kilometrus stundā jeb vairāk nekā 50 metrus sekundē. Abi attēli tapuši 2015. gada 12. janvārī. Tajos redzamā vētras acs ir vairāk nekā 15 kilometrus liela.

SKS astronauti piefiksēja zibens uzliesmojumus vētras acī vairākas reizes dažu minūšu laikā, un izmantoja šo izdevību fotosesijai no 400 kilometru augstuma. Ņemot vērā, cik grūti "noķert" kadrā zibeni pat uz zemes, ir labi saprotams, kāpēc šādi kadri no kosmosa ir retums. Turklāt visbiežāk jau zibeņošanu skatam no augšas aizsedz mākoņi. Bet vētras acs paver iespēju ielūkoties dziļāk stihijas iekšienē.

Foto: NASA Earth Observatory/ISS Program

Otrajā attēlā, kas redzams zemāk, krāšņi izgaismoto vētras aci papildina arī virs Zemes izliekuma redzamā atmosfēras spīdēšana. Kad Saule ir īpaši aktīva (iepriekšējais Saules 11 gadu cikla maksimums bija 2014. gadā), šādu parādību var vērot biežāk. Ultravioletā radiācija un lādētu daļiņu plūsma no Saules triecas atmosfērā un ierosina tur esošo gāzu – skābekļa un slāpekļa – atomus, kā rezultātā tie emitē fotonus.

Foto: NASA Earth Observatory/ISS Program

Šobrīd Saule atkal tuvojas aktivitātes cikla maksimumam, sniedzot SKS esošajiem astronautiem lieliskas iespējas iemūžināt atmosfēras spīdēšanu.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!