Drakonīdas ir viena no tām meteoru plūsmām, kas nav izpelnījusies pārāk lielu popularitāti. Neviena meteoru plūsma ražīguma un popularitātes ziņā nevar konkurēt ar perseīdām augustā. Arī geminīdas un eta akvarīdas ir populārākas par drakonīdām. Un tomēr šī ir meteoru plūsma ar interesantu vēsturi, kas ir pieminēšanas vērta. Laiku pa laikam tā pārspējusi perseīdas un sagādājusi neaizmirstamu piedzīvojumu debesu vērotājiem – kad pūķis mostas, tad ir, ko redzēt! Pārsvarā gan šī grūti prognozējamā plūsma ir visai vāja. Drakonīdu maksimums šogad gaidāms laika posmā no 7. līdz 9. oktobrim. Šī plūsma ir ievērojama un neparasta vairāku aspektu dēļ.
Pirmkārt, tās radiants jeb debess sfēras punkts, no kura šķietami nāk visi vienas meteoru plūsmas meteori, atrodas Pūķa zvaigznājā. Šis ļoti plašais ziemeļu puslodes zvaigznājs ziemeļu puslodē ir redzams visu cauru gadu, gluži kā Lielais Lācis un Mazais Lācis. Turklāt augstāk virs horizonta tas atrodas tieši pirms pusnakts. Oktobra sākumā ap pulksten 21 vakarā – 56 grādus virs apvāršņa, ap 22 vakarā 51 grādu virs apvāršņa, ap 23 vakarā 46 grādus virs apvāršņa. Daļu meteoru plūsmu, tostarp perseīdas, labāk vērot stundās pirms saullēkta. Perseīdu radiants – Perseja zvaigznājs – debesīs augstāk "kāpj" pēc pusnakts. Taču drakonīdām piemērots laiks būs tieši vakars līdz pusnaktij un nedaudz pēc pusnakts.
Otrkārt, reti, bet tomēr – drakonīdu plūsma mēdz pārsteigt. Gados, kad tā "izšauj", stundā vērojams pat vairāk meteoru nekā ierasti ražīgajā perseīdu plūsmā. Drakonīdu avots ir Džokobīni-Cinnera (21P/Giacobini-Zinner) komēta. 1933. gadā tās atlūzas sagādāja īstu "zvaigžņu lietusgāzi" – stundā varēja novērot pat vairākus tūkstošus meteoru. Arī 1946. gadā debesis bija pilnas gaismas švīku, un stundā bija redzami simti un tūkstoši meteoru. Pēc tam drakonīdas uz ilgu laiku noklusa, līdz 1998. gadā atkal šī plūsma pārsteidza ar ļoti augstu aktivitāti.
Šajā gadsimtā lielāka īslaicīga aktivitāte par ierasto bijusi 2005., 2011., 2012. un 2018. gadā. Vai šogad gaidāms kas līdzīgs? Diez vai. Prognozes liecina, ka stundā varētu būt redzami aptuveni 10 meteori. Labā ziņa ir tāda, ka nākamais gads izskatās daudzsološāks lielākai drakonīdu aktivitātei.
Taču, ja 7. un 8. oktobra vakari ir brīvi un debesis skaidras – var doties ārā un pamēģināt kādu meteoru "noķert". To būs maz, taču par grūtāku guvumu parasti gandarījums ir lielāks. Debesu vērošanai šoreiz netraucēs arī Mēness, kas ir augošā fāzē, turklāt ap pulksten 20 vakarā jau būs zem horizonta. Tiesa, laikapstākļu prognozes gan nav pārāk labvēlīgas – lielā daļā Latvijas rāda mākoņainu vai daļēji mākoņainu laiku.
Galvenais ir apbruņoties ar pacietību, labu garastāvokli un pārlieku nesacerēties. "Drakonīdas ir "visu vai neko" meteoru plūsma," izdevumam "Smithsonian Magazine" stāsta NASA pārstāvis Bils Kūks. Biežāk būs tieši "nekas", taču kā gan citādi piedzīvot tās retās reizes, kad drakonīdas iepriecina ar palielinātu aktivitāti, ja ne dodoties ārā un vērojot!