Pirms vairākiem gadiem plaši izskanēja veiksmīgā NASA misija DART – pirmo reizi vēsturē cilvēki pierādīja, ka spēj izmainīt asteroīda lidojuma trajektoriju un pasargāt Zemi no hipotētiskas asteroīdu apokalipses. Taču tā bija tikai daļa no izpētes, kas notiks dubultasteroīda "Didymos–Dimorphos" sistēmā. Oktobrī kosmosā devās kosmiskais lidaparāts "Hēra", kas arī apciemos šos asteroīdus. Un "Hēras" instrumentu klāstā – Latvijas jaunuzņēmuma "Eventech" tehnoloģijas.
Jau drīz pēc DART lidaparāta trieciena novērojumi gan no DART lidaparāta kompanjona – nelielā pavadoņa LICIACube –, gan no observatorijām uz Zemes liecināja – asteroīda "Dimorphos" orbīta lielāko "Didymos" izmainīta. To šogad apstiprināja arī NASA veikta izpēte.
Taču oktobrī startēja Eiropas Kosmosa aģentūras lidaparāts "Hēra", kura uzdevums būs daudz detalizētāk izpētīt šī trieciena sekas. Šajā misijā piedalījās arī Latvijas zinātņietilpīgais jaunuzņēmums "Eventech", kas ir izstrādājis ārkārtīgi precīzu laika mērīšanas instrumentu ar precizitāti līdz divām pikosekundēm (0,000000000002 sekundes). Tas nozīmē, ka ar šīs tehnoloģijas palīdzību ir iespējams ārkārtīgi precīzi izmērīt gaismas ātrumu. Uzņēmums informē, ka līdz šim iekārtas tika izmantotas uz Zemes, kur nepieciešama maksimāla precizitāte un izturība mērījumu veikšanai ekstremālos apstākļos, piemēram, starojuma, ļoti augstas vai zemas temperatūras ietekmē, kā arī attālās vietās, kur nav iespējams veikt remontdarbus.
Līdz ar veiksmīgu piedalīšanos kosmosa misijās, jaunuzņēmuma "Eventech" radītais precīza laika mērīšanas instruments ir pirmais komerciāli pieejams rīks ar tāda līmeņa precizitāti, kas var tikt izmantots arī kosmosā.
"Eventech" grasās piedalīties vēl vienā nozīmīgā Eiropas Kosmosa aģentūras misijā, kas notiks 2029. gadā. Proti, asteroīds "99942 Apophis", kura rādiuss ir 375 metri un ko var pielīdzināt kruīza kuģa izmēram, 2029. gada 13. aprīlī palidos garām Zemei 32 000 kilometru attālumā. Īsu laika sprīdi tas būs redzams ar neapbruņotu aci aptuveni diviem miljardiem Zemes iedzīvotāju Eiropā, Āfrikā un daļā Āzijas. Misijas "Ramses" uzdevums būs maksimāli pietuvoties šim asteroīdam un pavadīt to, lai novērotu, kā nokļūšana Zemes gravitācijā maina asteroīda fiziskās īpašības.
"Šajā misijā iespējams izmantot arī "Eventech" izstrādāto laika mērīšanas moduli. Protams, varētu būt nepieciešamas dažas nelielas izmaiņas un adaptācijas. Bet kopumā sagatavošanas darbs jau tika paveikts iepriekšējās misijas ietvaros. Tāpēc esam pārrunās par iespēju piedalīties," stāsta "Eventech" biznesa attīstības vadītājs Adams Adamovičs.
Uzņēmums cer, ka šie panākumi nākotnē pavērs ceļu Latvijas kosmosa tehnoloģiju jaunuzņēmumiem. Latvijā top Eiropas Kosmosa aģentūras Biznesa inkubācijas centrs. To pārvaldīs jaunuzņēmumu akselerators "Komercializācijas reaktors" sadarbībā ar Rīgas Tehnisko universitāti. Šāda attīstība nodrošinās vēl vairāk resursu Latvijas uzņēmumiem, lai izmantotu globālās kosmosa industrijas pieaugošās iespējas. Izglītības un zinātnes ministrija iepriekš izplatītajā paziņojumā presei ir uzsvērusi, ka dalība Eiropas Kosmosa aģentūrā ir ieguldījums Latvijas ekonomikas transformācijā, nodrošinot produktu ražošanu un izstrādāšanu ar augstāku pievienoto vērtību. Tas nozīmē, ka ieguldītie līdzekļi nokļūst atpakaļ Latvijas ekonomikā.