Starptautiskā kosmosa stacija
Foto: NASA

Kosmosā nekad nav garlaicīgi. Pat šķietama rutīnas kravas piegāde var izvērsties nelielā ārkārtas situācijā, kā tas notika 23. novembrī. Krievijas kravas kuģim "Progress" savienojoties ar Starptautisko kosmosa staciju (SKS), telpās pēkšņi sāka izplatīties savāda smaka.

Vietnes "X" profilā, kurā NASA vēsta par SKS notiekošo, rakstīts, ka 23. novembrī bezpilota "Progress" kravas kuģis sekmīgi savienojās ar kosmosa staciju. Pēc kuģa lūkas atvēršanas "Roskosmos" kosmonauti sajuta negaidītu smaku, kā arī novēroja gaisā "peldam" nelielus nezināmas substances pilienus.

Kosmonauti noslēdza lūku, kas atdala moduli "Poisk" un tam pievienoto "Progress" kuģi no pārējās stacijas.

Foto: NASA

"Progress" gatavojas savienoties ar SKS.

Kaut šis atgadījums var šķist nebūtisks un pat smieklīgs, kosmosa stacijā nav vietas dīvainām smakām. Tā tomēr ir noslēgta vide, no kuras tā vienkārši aizbēgt nevar, un reizēm šādas pēkšņi parādījušās smakas var būt arī pirmais brīdinājuma signāls par indīgu vielu izplatīšanos gaisā. Arī Krievijas kosmonauti to pietiekami labi saprata, tāpēc izmantoja aizsargekipējumu un uz pusstundu ieslēdza papildu gaisa attīrīšanas sistēmas.

Atlikušo dienu tika monitorēta gaisa kvalitāte un gaisa attīrīšanas sistēmas darbība stacijā, un svētdien secināts – gaisa kvalitāte atbilst normai.

Starp citu, SKS arī ikdienā bez šādiem incidentiem diez ko labs aromāts nevalda. Daži astronauti savulaik to raksturojuši kā kaut ko starp piedegušu steiku un ne to patīkamāko ķermeņa aromātu. Turklāt jāņem vērā, ka tas viss arī pēc rūpīgām materiālu pārbaudēm uz Zemes. Taču tas, ka kāds priekšmets vai materiāls uz Zemes smaržo neitrāli, vēl nenozīmē, ka pēc ilgiem stacijā pavadītiem gadiem tomēr neradīsies dažādi gaistoši savienojumi, kas pievienos savas notis kopējā aromātu simfonijā. Un biežāk jau tā ir visai haotiska simfonija bez diriģenta.

Šoreiz nekādu nopietnu seku nav. Kas interesanti, ir varbūtība, ka smirdes avots nav tieši kuģis "Progress" vai tajā esošā krava. Nav izslēgts, ka problēmas cēlonis ir tieši pats savienošanās mehānisms un kāda tehniskā šķidruma noplūde. Tas vēl būs jāizmeklē.

Kas attiecas uz ASV pusi, lūka uz to šobrīd jebkurā gadījumā biežāk aizvērta nekā savulaik. Tas saistīts ar sūci kosmosa stacijas Krievijas pusē, kurai risinājums nav rasts jau gadiem. Arī par to, cik šī problēma nopietna un kā tā risināma, NASA un "Roskosmos" domas būtiski atšķiras.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!