Kosmosā raudzēta sakē "šotiņš" maksās 300 tūkstošus eiro
Foto: NASA

100 miljoni Japānas jenu par 100 mililitriem sakē. Tāda būs cena eksperimenta, kas norisināsies Starptautiskajā kosmosa stacijā (SKS), rezultātam. Ja šis eksperiments izdosies. Kompānija "Asahi Shuzo" vienojusies ar Japānas kosmosa aģentūru JAXA par sakē darināšanu Zemes orbītā, vēsta CNN.

Japāņi jau iepriekš lūkojuši piešķirt tradicionālajam rīsu vīnam papildu ekskluzivitāti līdzīgā veidā. 2021. gadā cita kompānija "Ninki Ichi Brewery" samaksāja, lai kosmosā "uzšautu" sakē raugu, kas Zemes orbītā pavadīja aptuveni mēnesi. Pēc tam no šī rauga darinātais sakē sapildīts 3000 pudelēs un veltīts 2011. gada Fukušimas kodolavārijā cietušo piemiņai.

"Asahi Shuzo" iet līmeni tālāk – kosmosā notiks viss sakē darināšanas process. Starp citu, nupat decembrī sakē darināšanas prasme iekļauta arī UNESCO Nemateriālā kultūras mantojuma sarakstā. "Nav 100% garantijas, ka fermentācijas testi izdosies," atzīst projekta galvenais sakē meistars. Viņaprāt, mikrogravitācijas apstākļi varētu izmainīt siltuma vadīšanu šķidrumā, tādējādi arī ietekmējot rūgšanas procesu, kas vairs nebūs tāds kā uz Zemes.

Eksperiments notiks kosmosa stacijas Japānas modulī "Kibo", taču plašākus komentārus par to, cik sakē darītava par šo iespēju samaksājusi, JAXA nesniedz – tas ir privāti finansēts projekts, par ko nav pienākums obligāti atskaitīties.

Ja eksperiments izdosies, tiks pārdota tikai viena pudelīte ar 100 mililitriem dzēriena. Cena būs miljons jenu jeb aptuveni 625 tūkstoši eiro. Jeb vairāk nekā 300 tūkstoši eiro par 50 mililitru "šotiņu". Tiesa, sakē mēdz pasniedz 180 mililitru tilpuma traukos.

Kompānija apgalvo, ka šis eksperiments neesot tikai mārketinga izgājiens, bet ļaušot arī ko jaunu uzzināt par rūgšanas procesiem mikrogravitācijas apstākļos. SKS regulāri notiek dažādi eksperimenti ar ēdienu – tur tiek audzēti zaļumi, pagatavots "kosmosa espreso" un cepti "kosmosa cepumi".

Nākotnē "Asahi Shuzo" mērķi ir vēl augstāki un tālāki – Mēness. "Kad cilvēki varēs brīvi ceļot no Zemes uz Mēnesi un atpakaļ, daļa turp dosies kā tūristi," CNN citē kompānijas pārstāvi Souju Utesuki. Viņš priecātos par iespēju piedāvāt kosmosa tūristiem nobaudīt sakē, kas darināts turpat, uz Mēness.

Eksperiments ar kosmosa stacijā brūvēto sakē sāksies pagaidām neprecizētā laikā 2025. gadā.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!