Īlonam Maskam drīz sagaidāma vērā ņemama konkurence orbitālo lidojumu pakalpojumu jomā – "Amazon" šefa Džefa Bezosa kosmosa tehnoloģiju kompānija "Blue Origin" ceturtdienas rītā pirmo reizi palaidusi savu jauno nesējraķeti "New Glenn". Gluži kā "SpaceX" ražotajām "Falcon" saimes raķetēm, arī "New Glenn" pirmā pakāpe pēc starta veiks vertikālu piezemēšanos un būs izmantojama atkārtoti. Pirmajā lidojumā gan tas netika īstenots – starta pakāpe avarēja.
Raķete startēja no sen neizmantotas starta platformas Floridā, Kanaverala ragā izvietotajā ASV Kosmosa spēku bāzē. No šīs platformas kopš 60. gadiem līdz pat 2004. gadam kosmosā devās "Atlas" saimes raķetes.
Sākotnēji Bezosa kompānijas jaunās raķetes starts bija plānots 10. janvārī, tad tas tika pārcelts uz 12. janvāri, svētdienu, taču arī tad nenotika. Iemesls – nelabvēlīgi laikapstākļi jūrā, kur raķetes pirmajai pakāpei pēc starta jānosēžas uz peldošas platformas. Arī pirmdien, 13. janvārī, plānoto startu atcēla. Kā iemeslu kompānija minēja neilgi pirms starta konstatētas iespējamas tehniskas problēmas ar raķeti, kas prasa papildu izpēti. Atšķirībā no "SpaceX", kas darbojas pēc principa "move fast and break things" un uzsvaru liek uz izmēģinājumiem un secinājumu izdarīšanas pēc tam, "Blue Origin" mēģina iet citu ceļu un visu izdarīt pareizi jau ar pirmo reizi. Visbeidzot ceturtdien, 16. janvārī, visi apstākļi sakrita, lai "New Glenn" iesvētības varētu notikt.
"Blue Origin" līdz šim ir pieredze tikai suborbitālos lidojumos – kompānija ar raķeti "New Shepard" uz dažām minūtēm līdz nosacītajai kosmosa robežai, Kārmāna līnijai, vienā reizē var nogādāt līdz sešiem pasažieriem. Pirmajā lidojumā, kurā tika uzņemti pasažieri, devās arī pats Džefs Bezoss, tādējādi publiski demonstrējot savu uzticību "Blue Origin" inženieru paveiktajam. Līdz šim visi lidojumi, kuros devušies cilvēki, bijuši veiksmīgi. Izgāzies vien 2022. gadā noticis starts bez pasažieriem kapsulā. Apmēram 11 kilometru augstumā, konstatējot problēmas ar vienu no raķetes dzinējiem, nostrādājusi avārijas lidojuma atcelšanas sistēma. Kapsula veiksmīgi piezemējās.
"New Glenn" ir nākamais solis "Blue Origin" kosmisko lidojumu ambīcijās. Tā būs raķete, kas pēc kravnesības ierindosies starp Maska "Falcon 9" un "Falcon Heavy" raķetēm. Pirmajā lidojumā orbītā nogādāta un izmēģināta "Blue Ring" daudzfunkcionālā platforma. Tā nākotnē iecerēta kā loģistikas elements orbītā, kas nodrošinās mobilitāti, sakarus un datu pārraidi, arī mākoņskaitļošanas pakalpojumus. Pirmajā lidojumā gan "Blue Ring" paliks savienota ar raķetes otro pakāpi visu laiku – apmēram sešas stundas. Nogādāt kravu orbītā bija galvenais lidojuma mērķis. Otrs – veiksmīgi piezemēt pirmo pakāpi uz platformas jūrā – neizdevās.
Bezoss par plāniem radīt orbitālo raķeti paziņoja jau 2016. gadā, pirmo startu plānojot 2020. gadā. Taču nokavēti termiņi kosmosa industrijā ir drīzāk norma, ne kaut kas ārkārtējs. Īpaši ņemot vērā to, ka pa vidu bija arī pandēmijas izraisītie ierobežojumi un traucējumi globālajās piegādes ķēdēs. Kaut "SpaceX" ir vairāk nekā 10 gadus priekšā orbitālajos lidojumos, "Blue Origin" ir visas iespējas ar laiku veiksmīgi konkurēt. Jau šobrīd tā iesaistījusies Pentagona izsludinātā konkursā, ar "SpaceX" un "United Launch Alliance" cīnoties par līgumiem 5,6 miljardu ASV dolāru vērtībā. Tāpat Bezoss savu raķešu floti nodarbinās, laižot orbītā "Kuiper" interneta satelītus. "New Glenn" var būt arī izšķiroša loma Bezosa iecerētās kosmosa stacijas "Orbital Reef" izveidē.