Neesam kosmosā pamesti nabadziņi. ASV astronauti noraida glābēju Trampa un Maska retoriku
Foto: NASA

Sanitai Viljamsai un Bačam Vilmoram bija jāatgriežas uz Zemes jau 2024. gada jūnijā. Plānoto nepilno divu nedēļu vietā ceļojums kosmosā izvērtās astoņus mēnešus ilgs. Šo gadījumu nekautrējās izmantot Donalds Tramps, paziņojot, ka viņa priekšgājēja amatā Džo Baidena administrācija abus amerikāņu varoņus kosmosā esot pametusi, taču bez bēdām – abi tiks izglābti! Sarunā ar CNN reportieri Andersonu Kūperu astronauti gan norāda, ka nav nedz pamesti, nedz aizmirsti. Šādi gadījumi ir astronautu "maizes darba" garoza – mēdz gadīties.

Jāatgādina, ka abi pieredzējušie NASA astronauti devās pirmajā cilvēku lidojumā ar jauno "Boeing" kuģi "Starliner". Tā bija izmēģinājuma misija, un to galvenais nolūks ir pārbaudīt visas tehniskās nianses un fiksēt jebkuru novirzi no normas. Un nav nekas neparasts, ja pirmajos lidojumos ar jaunām raķetēm un jauniem kosmosa kuģiem kaut kas noiet greizi. Kamēr neviens neiet bojā, viss ir kārtībā.

"Starliner" lidojums uz Starptautisko kosmosa staciju (SKS) tik tiešām neritēja gludi. Astronauti galā nonāca sveiki un veseli, bet kuģim konstatētās problēmas lika pieņemt lēmumu atkal un atkal pārcelt plānoto atgriešanās datumu. Astronautu drošību liekot kā prioritāti, NASA nebija gatava riskēt.

Pārbaudot tehnisku problēmu skartās sistēmas "Starliner" analogā uz Zemes un vairāk nekā 1000 reizes iedarbinot dzinējus, speciālisti vāca datus un mēģināja saprast, kā "Starliner" dzinēji varētu uzvesties atceļā no SKS un ko darīt, ja tie pēkšņi nedarbojas. Cik drošas ir ārkārtas procedūras dzinēju iedarbināšanai?

Testēšanā atklājās, ka dzinēju darbināšanas laikā karstuma ietekmē izplešas teflona blīves, tādējādi traucējot propelenta plūsmu, attiecīgi dzinēji darbojušies ar mazāku jaudu. Tāpat testi uzrādīja, ka četri dzinēji pārkarsuši un automātiski izslēgušies. Arī kuģī konstatētās hēlija noplūdes saistāmas ar defektīvām blīvēm, kuras varētu būt sabojājušās laika gaitā, tiekot pakļautas propelenta tvaikiem.

Tikmēr Viljamsa un Vilmors kā jau profesionāļi organiski iekļāvās SKS apkalpes darba režīmā un pārņēma tos pienākumus, kurus veiktu citi astronauti, ja abu atgriešanās uz Zemes būtu noritējusi pēc plāna.

Neesam kosmosā pamesti nabadziņi. ASV astronauti noraida glābēju Trampa un Maska retoriku
Foto: NASA

Viljamsa (attēlā) un Vilmors arī paguva iziet atklātā kosmosā, lai veiktu SKS rutīnas apkopes darbus.

"Tā bija retorika no pirmās dienas – mēs esam pamesti, iestrēguši kosmosā. Es to saprotu, mēs to saprotam. Taču mēs tā nejūtamies. Nedz iestrēguši, nedz aizmirsti," atbildēja Vilmors uz CNN jautājumu par Trampa un "SpaceX" vadītāja Īlona Maska izteikumiem, ka iepriekšējā administrācija abus astronautus pametusi kosmosā.

"Mēs ar Baču zinājām, ka šis ir izmēģinājuma lidojums," papildināja Viljamsa. "Zinājām, ka droši vien atklāsim kādas ķibeles ar "Starliner", tas nebija pārsteigums." Astronauti ir sagatavoti šādām krīzes situācijām un jau pirms lidojuma lieliski apzinājās, ka viņu uzturēšanās kosmosā var ieilgt. Droši vien nav patīkami, ja astoņu dienu lidojums ievelkas līdz astoņiem mēnešiem, taču profesionāļi tāpēc ir profesionāļi – pieņem situāciju un ir gatavi strādāt.

Neesam kosmosā pamesti nabadziņi. ASV astronauti noraida glābēju Trampa un Maska retoriku
Foto: NASA

Bačs Vilmors strādā atklātā kosmosā – ņem paraugus no SKS virsmas tuvu ventilācijas atverēm, lai pēcāk pētītu, vai tur nav izdzīvojuši kādi īpaši izturīgi mikroorganismi, kas varētu būt savairojušies ventilācijas sistēmās.

Maldinošs ir arī Trampa un Maska dueta apgalvojums, ka Baidena administrācijas laikā NASA par šo situāciju nelikusies ne zinis. Uzreiz pēc tam, kad kļuva skaidrs – ar "Boeing" kuģi astronauti mājās nedosies –, tika izstrādāti plāni abu atpakaļceļam, turklāt uzrunājot tieši Īlona Maska "SpaceX", kuras ražotie kuģi "Crew Dragon" šobrīd ir vienīgie ASV kompānijas ražotie un cilvēku rutīnas pārvadājumos izmantotie kosmosa kuģi. NASA plāni abus astronautus nogādāt mājās tika gatavoti pērn augustā, krietni pirms Tramps un Masks par šo situāciju jebko bija publiski minējis.

Taču nu abu atgriešanās brīdis beidzot tuvojas – pēc dažām nedēļām Viljamsa un Vilmors, visticamāk, būs mājās. Taču to nevajadzētu uzskatīt par kādu ārkārtēju Trampa administrācijas varoņdarbu, kas veikts ārpus kārtas. Jau pērn rudenī bija zināms, ka šogad gada pirmajā pusē tas notiks.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!