Dārgāko NASA kosmisko teleskopu gaida grūti laiki

Visa astronomijas kopiena – kā profesionāļi, tā amatieri un vienkārši entuziasti – aizturēja elpu 2021. gada 25. decembrī. Tā bija vislabākā dāvana Ziemassvētkos tiem, kas jau ilgi gaidīja Džeimsa Veba vārdā nosauktā kosmiskā teleskopa startu. Vissarežģītākais, visdārgākais un visiespaidīgākais kosmiskais teleskops, kāds līdz šim uzbūvēts, nelika vilties. Līdz ar pirmajiem novērojumiem kļuva skaidrs, ka tas ne tikai attaisnoja, bet pārspēja astronomu cerības. Taču nu vien nepilnus četrus gadus pēc starta šis NASA un partneru lolojums ir nonācis sprukās, vēsta specializētā vietne "Space News".

Par Veba teleskopu, Habla teleskopu un Nobela prēmijas laureāta Subrahmanjana Čandrasekara vārdā nosaukto rentgenstaru observatoriju "Chandra" rūpi tur Kosmisko teleskopu zinātnes institūts Merilendā. Institūta pārstāvis, kas vada Veba teleskopa misijas biroju, Toms Brauns janvārī 245. kārtējā Amerikas Astronomijas biedrības konferencē klātesošajiem kolēģiem piegādāja nepatīkamus jaunumus – NASA jārēķinās ar pamatīgu budžeta samazinājumu, kas skars pilnīgi visas struktūrvienības. "Institūtam prasīts Veba teleskopa darbības nodrošināšanai atvēlēto budžetu samazināt par aptuveni 20%," informēja Brauns. Izmaiņas varētu stāties spēkā šā gada 1. oktobrī, kad sākas ASV federālās valdības jaunais fiskālais gads.

Aptuveni 20% samazinājums skars arī nu jau veterāna Habla teleskopa budžetu, kā arī krasi tiks samazināts finansējums "Chandra" misijai, kas faktiski nozīmējot tās drīzu izbeigšanu. Taču astronomu sarūgtinājums vairāk ir tieši par riskiem Veba teleskopa darbībai. Habla teleskops un "Chandra" observatorija savu devumu astronomijai jau snieguši, attiecīgi orbītā darbojoties nepilnus 35 un 25 gadus. Vebs ir pavisam jauns – tā pamata misijai jāilgst 10 gadus, no kuriem pagājuši nepilni četri. Taču veiksmīgu manevru dēļ Veba teleskops savu darbavietu Lagrandža otrajā punktā arī sasniedza, ieekonomējot būtisku daudzumu propelenta, kas teorētiski ļautu teleskopam tur darbu turpināt pat divtik ilgi. Daudzi arī ir pārliecināti, ka Veba ilgmūžības potenciāls ir šie 20 gadi, un pat vairāk, ja paveiksies. Tādējādi tas šobrīd ir knapi nostrādājis piekto daļu laika. Turklāt ar izciliem rezultātiem.

Dārgāko NASA kosmisko teleskopu gaida grūti laiki

"Godīgi sakot, misija izdevusies daudz labāk nekā vairums astronomu prognozēja. Tāpēc ir ļoti satraucoši, ka uzdevuma vidū mums jārēķinās ar būtisku budžeta samazinājumu," klāstīja Brauns. Un laiks tiek izmantots efektīvi – nav tāda mirkļa, kad Veba teleskops nebūtu nodarbināts. Lai varētu izpildīt visus zinātnieku pieteikumus, tad Veba teleskopam viena gada laikā būtu "jāiespiež" deviņu gadu ilgi novērojumi. Pieprasījums ir daudz, daudz lielāks par pieejamo laiku.

Brauns atzīst, ka sākotnēji aplēses par to, cik izmaksās teleskopa ekspluatācija, bijušas pārāk optimistiski zemas. Jāatgādina, ka arī pats teleskops galu galā izmaksāja daudz vairāk nekā sākotnēji plānots. Tas šobrīd ir dārgākais kosmiskās pētniecības aparāts. Taču arī ieguvumi ir iespaidīgi – tas pirmajos darbības gados pārsitis vairākus senāko un tālāko novēroto objektu rekordus, kā arī ļāvis astronomiem ielūkoties dziļāk tādās Visuma struktūrās, kur redzamās gaismas diapazonā strādājošu teleskopu "acs" neko neredz.

Dārgāko NASA kosmisko teleskopu gaida grūti laiki

Šis 2023. gada vasarā publicētais attēls tapis, atzīmējot Veba teleskopa zinātnisko novērojumu pirmo gadadienu.

Brauns piebilst, ka 20% samazinājums ir ļoti būtisks – to jutīs gan komandas, kas izvērtē zinātnieku pieprasījumus, gan datu analīzes komandas, gan tie, kas gādā par teleskopa netraucētu darbību un novērš ķibeles, ja kaut kas noiet greizi.

Jāatgādina, ka arī NASA kā publiski finansēta struktūrvienība būs pakļauta par DOGE dēvētā ASV Valdības efektivitātes departamenta vērtēšanai, kā rezultātā darbu varētu zaudēt vairāki simti profesionāļu. Nupat jau izskanējušas bažas par to, ka kosmosa aģentūra saziņā ar medijiem nav gana atklāta par DOGE esošajām un gaidāmajām aktivitātēm aģentūrā. Ņemot vērā, ka DOGE faktiskais vadītājs ir Īlons Masks, kritiķi norāda, ka viņš tādējādi potenciāli varētu iegūt ziņas par NASA partneriem, kas ir "SpaceX" tiešie konkurenti.

Līdz ar Baltā nama administrācijas maiņu arī NASA augstākā vadība mainījās. Prezidenta amatā stājoties Donaldam Trampam, no NASA administratora pienākumu pildīšanas atkāpās Bils Nelsons. Viņa pienākumus šobrīd pilda Džaneta Petro, taču Trampa administrācija augstajam amatam izvirzījusi miljardieri Džaredu Aizekmenu, kurš iepriekš divreiz devies kosmosā privātos lidojumos ar Maska "SpaceX" kosmosa kuģiem. Viņš gaida savu apstiprināšanu amatā.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!