Campus  - 844
Foto: AFP/Scanpix/LETA
Cigāru atgādinošais "Oumuamua" 2017. gadā satricināja astronomijas pasauli – tas bija pirmais objekts no starpzvaigžņu telpas, kuru izdevies pamanīt Saules sistēmā. Astronomi to fiksēja vien tad, kad tas jau bija palidojis garām Saulei un bija ceļā prom no mūsu kosmosa "rajona" uz neatgriešanos. Debates par to, kas tad īsti ir "Oumuamua" – vai komētas atlieka, vai neliels asteroīds, vai varbūt kas pavisam cits – ir aktuālas jau kopš objekta pamanīšanas brīža. Nu astronomiem ir vēl viena versija.

"Oumuamua" dažos aspektos ir līdzīgs asteroīdiem, piemēram, pēc sava rotācijas ātruma. Taču tā forma, kas atgādina cigāru, asteroīdiem nav īpaši raksturīga. Tāpat izskanēja, ka tā varētu būt komētas atlieka. Kāpēc tikai atlieka? Tā kā "Oumuamua" nebija komētām raksturīgās pazīmes, piemēram, pēc pietuvošanās Saulei izveidojusies gāzu un putekļu aste, kas vērsta projām no Saules (iztvaikojošās vielas), un arī komas jeb gāzu un putekļu apvalks ap komētas kodolu, izskanēja versija, ka "Oumuaua" nav pilnvērtīga komēta, bet fragments no kādas sadalījušās komētas kodola, kas daļēji palīdzētu izskaidrot arī savdabīgo objekta formu.

Par vienu gan astronomi ir vienisprātis – "Oumuamu" pie mums ieradās no starpzvaigžņu telpas un slaidā trajektorijā Saules sistēmu drīz arī atstāja uz neatgriešanos. Diemžēl astronomiem nebija pārāk daudz laika objektu novērot, jo tas tika pamanīts jau tad, kad bija garām Saulei un ceļā prom no Saules sistēmas.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!