Iespaidīgā ugunsbumba nakts debesīs virs Austrālijas var palikt līdz galam neizskaidrota
Foto: Kadrs no video
Naktī uz pirmdienu tie, kas atradās Austrālijas rietumos un darba vai citu iemeslu dēļ nebija devušies pie miera, bija liecinieki patiesi iespaidīgam skatam – debesjumu šķēla zaļganas nokrāsas ugunsbumba, turklāt lidoja gana lēnu, lai to varētu nofilmēt un fiksēt vairāki neatkarīgi novērotāji. Ar lielu varbūtību var spriest, ka novērotais ir Zemes atmosfērā degošs meteors, taču ir daži iemesli, kāpēc šoreiz zinātnieki par objekta izcelsmi un to, kas tas īsti ir, simtprocentīgi droši nevar būt.

Austrālijā meteori tiek novēroti samērā bieži, un, ja kaut kas pēc ugunīgā ceļojuma cauri atmosfērai arī paliek pāri, pētniekiem ir visai labas izredzes meteorītu arī atrast. Ātrs atgādinājums, lai ir skaidrība par terminiem – meteors ir dabas parādība, kad atmosfērā sadeg meteoroīds, bet meteorīts ir līdz zemes virsmai nokļuvis meteoroīds.

Kā atrast nokritušu meteorītu Austrālijas plašumos? Te jāsaka paldies "Tuksneša meteoru tīkla" kamerām. Tā ir 50 kameru un sensoru sistēma, kas izvietota tā, lai iekārtas kopumā debesīs virs Austrālijas rietumu un dienvidu daļas varētu "nosegt" ap trim miljoniem kvadrātkilometru. Ik nakti "Tuksneša meteoru tīkla" kameras (attēlā apakšā) ir gatavībā fiksēt spilgtus uzliesmojumus debesīs – atmosfērā ielidojušus objektus. Fiksējot objektu trajektoriju no dažādām pozīcijām, var aptuveni izrēķināt to aptuvenu nokrišanas vietu.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!