Mazmājiņa par 23 miljoniem jeb sarežģītais jautājums par nokārtošanos kosmosā
Foto: Reuters/Scanpix/LETA
Līdz ar cilvēces plāniem jau tuvākajā desmitgadē gan atgriezties uz Mēness, gan mest acis arī uz Zemes sarkano kaimiņu Marsu, inženieriem jārisina virkne sarežģītu izaicinājumu. Un tie tik tiešām ir sarežģīti, kaut daļa var izklausīties pat komiski vienkārši. Bet tikai tad, ja runa ir par konkrētajām darbībām uz Zemes, piemēram, mazmājiņas apmeklējumu.

Dabisko vajadzību nokārtošana mikrogravitācijas apstākļos nemaz nav tik vienkāršs uzdevums, turklāt jāatceras, ka kosmiskie lidaparāti un kosmosa stacijas gluži nav tās vietas, kur varam iekārtot ar flīzēm izklātu, plašu telpu ar žurnālu turētāju pa rokai. Visa funkcionalitāte jāiedabū maksimāli mazā iekārtā, padomājot gan par drošību, gan iespēju robežās arī komfortu.

Kosmosa izpētes pirmajās desmitgadēs šādām niansēm pārāk daudz laika neveltīja. Piemēram, slavenajā "Apollo 11" misijā, kurā pirmo reizi uz Mēness kāju spēra cilvēks, astronautiem nekādu ērtību nebija – kosmosa kuģos labierīcības netika ierīkotas, tāpēc dabiskās vajadzības bija jānokārto speciālā pūslī, kas atradās zem apģērba (ja runājam par mazajām vajadzībām) un maisiņā (ja runājam par lielajām vajadzībām). Savukārt NASA pirmās orbitālās stacijas "Skylab" labierīcības principā bija tik vien kā caurums sienā ar pavisam vienkāršu visa liekā savākšanas mehānismu, raksta tehnoloģiju vietne "Wired".

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!