Astronomiem jauna versija, kas izraisīja Betelgeizes dīvaino 'uzvedību'
Pagājušā gada izskaņā un šī gada pirmajos mēnešos astornomu uzmanību piesaistīja Betelgeizes – viena no spožākajām ar neapbruņotu aci saskatāmajām zvaigznēm. Proti, tā ilgstoši satumsa. Nu astronomiem ir jauna versija, kāpēc tā notika.

Betelgeize, kas atrodas Oriona zvaigznājā aptuveni 642 gaismas gadu attālumā no mums, ir sarkanais pārmilzis, proti, zvaigzne ir sava dzīves cikla norietā. Tā ir ap 11 reižu masīvāka par Sauli un ap 900 reižu lielāka. Ja Betelgeize atrastos tur, kur šobrīd atrodas Saule, tās ārējā robeža būtu aptuveni tur, kur šobrīd ir Jupiters. Proti, Merkuru, Veneru, Zemi un Marsu tā jau būtu "aprijusi".

Gada sākumā astronomu uzmanību piesaistīja Betelgeizes pakāpeniska spožuma samazināšanās. Kaut šī zvaigzne periodiski zaudē spožumu, šoreiz tas notika ilgstoši un pamatīgi, liekot astronomiem lauzīt galvu par cēloņiem – vai mūsu skatu uz Betelgeizi aizsedzis kāds kosmisko putekļu vai gāzu mākonis? Vai šis varētu būt Betelgeizes pēdējais "elpas vilciens" pirms pārtapšanas supernovā, kas, visticamāk, notiks visai drīz ("visai drīz" gan kosmiskos mērogos parasti nozīmē vismaz tūkstošus un tūkstošus gadu, ja ne miljonus).

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!