Komēta NEOWISE
Foto: AFP/Scanpix/LETA

Pēc vairāk nekā 20 gadu ilga pārtraukuma Latvijas debesīs atkal ir novērojama spoža komēta, informē Latvijas Astronomijas biedrība. Līdz jūlija nogalei NEOWISE komēta Latvijā būs redzama visas nakts garumā debess ziemeļrietumu, ziemeļu un ziemeļaustrumu pusē, kad tā atradīsies Lielā Lāča zvaigznājā, kas būs labs orientieris komētas atrašanai ikvienam novērotājam, un "Campus" silti iesaka šo izdevību izmantot, jo nākamreiz NEOWISE būs redzama vien pēc aptuveni 7000 gadiem. Kas pa šo laiku būs noticis ar civilizāciju un Zemi, varam vien spekulēt.

Debesīm satumstot, no pusnakts līdz aptuveni pusčetriem rītā komētu varēs aplūkot ar neapbruņotu aci. Jāņem gan vērā, ka jūlija naktīs debess ziemeļu pusē parasti ir redzami arī sudrabainie mākoņi, kas var traucēt komētas novērojumiem.

Komētu NEOWISE (C/2020 F3) šī gada 27. martā atklāja NASA Zemei tuvo objektu plaša redzeslauka infrasarkanā diapazona kosmiskais teleskops (Near-Earth Object Wide-field Infrared Survey Explorer – NEOWISE). Šis kosmiskais teleskops atrodas orbītā ap Zemi un veic pētījumus kopš 2009. gada, taču 2013. gada septembrī tā misijas mērķis tika mainīts, lai identificētu un pētītu tieši Zemei tuvus kosmiskos objektus. Līdz šim ar NEOWISE teleskopu ir atklāta 21 komēta, kā arī aptuveni 34 tūkstoši asteroīdu, no kuriem 135 ir klasificēti kā Zemei tuvi objekti (šādu objektu orbītas šķērso Zemes orbītu un var radīt potenciālus sadursmes draudus).

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!