ESO Very Large Telescope
Foto: ESO
Attēli ar citplanētu sistēmām, kurās ir vairāk par vienu planētu, ir ārkārtīgi reta parādība – pārsvarā citplanētu eksistenci astronomi var konstatēt ar netiešiem paņēmieniem, piemēram, tā dēvēto tranzīta metodi, bet ziņu portālos jaunumi tiek ilustrēti ar mākslinieka interpretāciju par to, kāda šī planētu sistēma varētu izskatīties. Taču nu astronomiem ar Eiropas Dienvidu observatorijas Ļoti lielo teleskopu jeb VLT (Very Large Telescope – titulbildē) izdevies tieši novērot un iemūžināt vairāk par vienu citplanētu, kas riņķo orbītā ap Saulei līdzīgu zvaigzni, vēsta vietne "Phys.org".

Attēlā (to meklē zemāk rakstā) redzamas divas planētas riņķojam ap 300 gaismas gadu attālumā no mums esošo zvaigzni "TYC 8998-760-1".

Kaut astronomi ar netiešām novērošanas metodēm (piemēram, fiksējot periodiskas izmaiņas zvaigznes spožumā, ko izraisa ap to riņķojoša planēta, uz mirkli aizsedzot daļu zvaignzes diska mūsu skatpunktam) ir atklājuši tūkstošiem citplanētu, tikai pavisam nelielu daļu izdevies iemūžināt tieši. Vēl retāki ir tie gadījumi, kad izdevies tieši novērot vairāk par vienu citplanētu orbītā ap vienu zvaigzni – līdz šim astronomiem izdevies fiksēt tikai divas šādas sistēmas, taču būtiski, ka šo sistēmu centrā esošās zvaigznes bija atšķirīgas no mūsu Saules.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!