Mākslīgais intelekts 'parakņājas' vecos NASA datos un atrod desmitiem citplanētu

Dažādu kosmisku aparātu un observatoriju ievāktie dati ir īsta dārgumu krātuve arī daudzus gadus pēc paša novērojuma veikšanas – ne reizi vien ir situācijas, kad informācija ievākta, bet tobrīd pieejamās metodes no tās spēj "izlobīt" tikai daļu atklājumu, pārējiem paliekot apslēptiem datu gūzmā. Šis stāsts attiecas arī uz nu jau "pensionēto" NASA citplanētu mednieku – Keplera kosmisko teleskopu –, kura deviņus gadus ilgušās darbības laikā savāktos datus nu pēta ar mākslīgā intelekta palīdzību. Un atklājumi ir iespaidīgi.

Varvikas universitātes Lielbritānijā astronomi un datorzinātnieki kopā radījuši mašīnmācīšanās algoritmu, kura uzdevums – "rakties" cauri ar Keplera kosmisko teleskopu ievāktajiem datiem un pētīt, vai potenciālie citplanētu kandidāti tik tiešām ir ārpus Saules sistēmas eksistējošas, svešas pasaules.

Šobrīd liela daļa citplanētu tiek atklātas ar tā dēvēto tranzīta metodi, proti, tiek novērota zvaigzne un fiksētas periodiskas izmaiņas tās spožumā. Ja, no novērotāja skatu punkta raugoties, zvaigzne uz mirkli kļūst blāvāka, tad atkal atgūst iepriekšējo spožumu, viena no iespējām ir tāda, ka minētajā brīdī starp novērotāju un zvaigznes disku nostājies kāds objekts, iespējams, ap zvaigzni riņķojoša citplanēta.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!