Pirms diviem gadiem no Starptautiskās kosmosa stacijas atgriezās (SKS) visai neparasta krava – baktēriju kolonijas, kas vairākus gadus tika turētas kosmosa vakuumā un pakļautas arī ultravioletajai radiācijai. Runa ir par Deinococcus ģints baktērijām – šīs ģints sugas ir superizdzīvotājas un spēj izturēt pat ļoti ekstremālus apstākļus, tostarp ultravioleto starojumu ilgāku laika periodu.
"Deinococcus ģints baktēriju arsenālā ir vairāki mehānismi, kas ļauj tām izdzīvot skarbos apstākļos," izdevumam "Wired" skaidro viens no pētījuma vadošajiem zinātniekiem Akihiko Jamahiši, kurš ir profesors Tokijas universitātē.
Vairākus gadus ilgušā eksperimenta laikā Jamagiši un viņa kolēģi trīs dažādu Deinococcus ģints sugu baktēriju kolonijas (izkaltētas) turēja īpaši izgatavotā eksperimentālā modulī, kas piestiprināts SKS ārpusē. Pēc tam, kad eksperimentālais modulis nogādāts atpakaļ uz Zemes, baktēriju kolonijas tika rehidrētas. Zinātnieki atklāja, ka koloniju ārējais slānis ultravioletās radiācijas ietekmē bija gājis bojā, taču pasargāja aiz tā esošās baktērijas. Mērījumi liecina, ka šādā veidā baktēriju "bumbiņa", kas ir tikai pusmilimetru diametrā, teorētiski kosmosā varētu izdzīvot pat astoņus gadus. Tik tālu par spējām izdzīvot. Bet ko tas var pateikt par dzīvības izcelsmi uz Zemes?
Pašlaik izplatītākā ir dzīvības bioķīmiskās izcelšanās teorija. Pamatideja – noteiktos apstākļos, kādi uz mūsu planētas eksistēja pirms aptuveni četriem miljardiem gadu, organisko vielu molekulas varēja rasties no neorganiskām vielām, bet vēlāk jau apvienoties daļiņās, ap kurām tad izveidojās membrāna. Iekšpusē aiz membrānas bija citādi apstākļi nekā ārpusē, un pamazām šīs primitīvās šūnas sāka vairoties pašas. Latvijas Universitātes Starpnozaru izglītības inovāciju centra tīmekļa resursā publicētā informācija vēsta, ka "pirmie organismi uz Zemes bijušas karstumizturīgas sēra baktērijas. Tās ir atrastas Austrālijā un ir vairāk nekā 3,5 miljardus gadu vecas. Turpmākās evolūcijas būtisks posms bija fotosintezējošu šūnu rašanās. Fotosintēzes rezultātā Zemes atmosfērā radās un uzkrājās skābeklis."
Apstāklis, ka baktērijas noteiktos apstākļos varētu kādu laiku izdzīvot arī atklātā kosmosā, pavisam noteikti būs jāņem vērā, plānojot misijas uz Marsu, lai nenogādātu tur nevēlamu bioloģisko piesārņojumu no Zemes un tādējādi netraucētu centienus uziet senas dzīvības pazīmes tieši uz Marsa.