Titāna izpētes zemūdenes koncepts
Foto: NASA
Ja ierasti ar Saules sistēmas planētu pētniekiem mums saistās tādas iekārtas kā mākslīgie pavadoņi, kas ilgstoši riņķo orbītā ap kādu planētu vai tās pavadoni, vai cītīgie pašgājēji-roboti, kas jau gadiem ilgi šiverējas pa Marsa virsmu, tad šoreiz inženieri likuši galdā pavisam jaunu ideju – ja plāns īstenosies, jau tuvākajās desmitgadēs, piemēram, Saturna mēnesi Titānu varētu pētīt zemūdenes, vēsta "Space.com".

Tiesa, šķiet nedaudz jocīgi to dēvēt par "zemūdeni", jo ar ūdeni te sakars visai mazs – jūras uz Titāna pārsvarā sastāv no metāna un etāna. Varbūt labāk to dēvēt par iegremdējamu zondi? Uz Zemes normālos apstākļos tās ir gāzes, bet Titāna ledainajos apstākļos metāns un etāns ir šķidrs. Titānam ir blīva atmosfēra, un tā virsma saņem vien aptuveni 1% no Saules enerģijas, ko saņem Zeme. Uz šī Saturna dabiskā pavadoņa virsmas temperatūras ir vairāk nekā -170 grādi pēc Celsija – vairāk nekā gana, lai etāns un metāns būtu šķidrā agregātstāvoklī. Patiesībā šī temperatūra jau teju tuvojas metāna un etāna sasalšanas temperatūrai.

Saprotams, ka šī neviesmīlīgā un noslēpumainā vide rosina zinātnieku iztēli, tāpēc uzsākts darbs pie misijas koncepta, kur Titāna jūru dzīles vago zemūdene. Ja NASA apstiprinās un attiecīgi piešķirs finansējumu šī koncepta īstenošanai, misija varētu startēt jau nākamajā desmitgadē, apgalvo idejas autori.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!