Zeme ir vien 20 gadus veca, ja mēra galaktikas gados
Foto: Shutterstock
Mēs te, uz Zemes, par vienu no atskaites punktiem laika mērīšanai jau izsenis lietojam Zemes kustību attiecībā pret Sauli. Viens riņķis ap Sauli – viens gads. Visai nozīmīgs laika posms. Taču ne tad, ja raugāmies uz to ne vairs Zemes-Saules, pat ne Saules sistēmas, bet visas galaktikas mērogos. Vietne "Live Science" piedāvā nedaudz palauzīt prātu, mēģinot aptvert Visuma plašumus, un liek priekšā aprēķinus par to, cik ilgst viens galaktikas gads.

Gads ir relatīvs jēdziens, ja par gadu pieņemam laiku, kas objektam nepieciešams vienam ceļojumam orbītā ap Sauli. Piemēram, Merkura gads ir vien 88 Zemes dienas, taču Urāna gads ir jau 84 Zemes gadi. Kamēr Merkurs, Venera, Zeme, Marss un citas mūsu sistēmas planētas riņķo ap Sauli, Saule riņķo ap supermasīvo melno caurumu mūsu galaktikas – Piena ceļa – centrā. Un te jau mēs runājam par prātam daudz grūtāk aptveramiem laika posmiem.

Teksasas universitātes Ostinā docents un astronoms Kīts Hokinss aplēsis, ka vienam šādam Saules sistēmas riņķim ap Piena ceļa centru nepieciešami no 220 līdz 230 miljoniem Zemes gadu.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!