planēta, citplanēta, astronomija, kosmoss
Foto: Shutterstock
Vien pirms mēneša tika paziņots par kārtējās citplanētas atklāšanu – ar nu jau darbu beigušo "Spitzer" teleskopu ievāktajos datos uzieti pierādījumi par citplanētu aptuveni 263 gaismas gadu attālumā no Zemes. Mūsdienās teju ik nedēļu tiek apstiprināta kādas jaunas citplanētas eksistence, tas pats par sevi vairs nav nekas īpašs, taču konkrētais eksemplārs ieinteresējis astronomus kāda īpaša iemesla dēļ – šī gāzveida planēta ir tik tuvu savai zvaigznei, ka tai sen vajadzēja būt iztvaikojušai. Taču tā eksistē, tai ir atmosfēra.

LTT 9779b ir Neptūnam līdzīga gāzu planēta, kas riņķo ap Saulei līdzīgu zvaigzni. Tā ir vairāk nekā 29 reizes masīvāka par Zemi, taču atrodas savai zvaigznei daudz, daudz tuvāk nekā Zeme Saulei. Tā no savas zvaigznes ir vien 0,01679 astronomisko vienību jeb aptuveni 2,5 miljonu kilometru attālumā un vienu orbītu ap zvaigzni veic 0,8 Zemes dienu laikā.

Nepilnu mēnesi pēc tam, kad apstiprināta LTT 9779b eksistence, tapušas jau vairākas zinātniskās publikācijas, kurās planēta raksturota. Vienā, kuras vadošais autors ir Kanzasas Universitātes astronoms Īans Krosfīlds, izveidots planētas temperatūras profils. Otrā publikācijā, kuras vadošā autore ir Ņūmeksikas Universitātes astronome Diāna Dragomira, tuvāk papētīta planētas atmosfēra.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!