Nojaukšanai paredzētais Aresibo teleskops pasteidzas un sabrūk pats
Foto: AP/Scanpix/LETA
Nacionālā Astronomijas un jonosfēras centra gigantiskais radioteleskops – viena no vizuāli vislabāk atpazīstamajām šāda veida ierīcēm pasaulē, kas sava unikālā izskata dēļ pabijusi arī vairākos lielbudžeta kinogrāvējos, – nupat sabrukusi. Šobrīd jau diemžēl jāsaka, ka tas nebija nekāds pārsteigums. Pēc vairākām pēdējo mēnešu laikā piedzīvotām tehniskajām ķibelēm teleskops nesen tika slēgts, bija ieplānots meklēt veidus, kā to droši demontēt. Sākotnēji cerēts, ka to varētu mēģināt saglābt, bet pēc inženieru izvērtējuma secināts, ka tas ir pārlieku bīstami un var apdraudēt cilvēku dzīvības. Nu izrādījies, ka inženieru bažas bija pamatotas.

"Campus" aizvadītajā nedēļā jau publicēja atvadu rakstu par godu šai astronomijas leģendai, kura 57 gadus ļāva astronomiem izdarīt fantastiskus atklājumus, tostarp tādus, ka vēlāk novērtēti ar Nobela prēmiju fizikā.

Jāatgādina, ka pirmās bažas par teleskopa nākotni parādījās augustā – no stiprinājuma izslīdēja viena no palīgtrosēm, kas notur milzīgo instrumentu platformu virs primārā spoguļa – 305 metru diametra "šķīvja". Tobrīd gan lielākā daļa bija optimistiski – ķibele ir, taču viss tiks labots. Tika iesniegts pieprasījums finansējumam, lai varētu uzsākt remontdarbus. Tie bija ieplānoti novembra sākumā, taču dažas dienas pirms noteiktā datuma atkal nelaime – šoreiz plīsa jau viena no 12 galvenajām trosēm, kas palīdz noturēt instrumentu platformu. Atlikušajām, kas nebūt nav pirmā svaiguma, nu jāiztur arvien lielāka slodze, un instrumentu platforma nav nekāda niecīgā nasta – tā sver vairāk nekā 820 tonnu.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!