Iespējams, fiksēts pirmais radiosignāls no citplanētas
Astronomi cītīgi pēta kādu radiosignālu no 51 gaismas gadu tālas sistēmas Vēršu dzinēja (Boötes) zvaigznājā. Radioteleskopi visā pasaulē ik dienas "klausās" signālos no kosmosa, tāpēc jautājums, ar ko šis gadījums tik īpašs? Izrādās, ja šo atklājumu apstiprinās papildu novērojumos arī citas astronomu grupas, tas būs pirmais gadījums, kad radiosignāls uztverts nevis no kādas aktīvas galaktikas centra, pulsāra vai kvazāra, bet gan citplanētas – planētas ārpus Saules sistēmas robežām.

Signāli uztverti ar zemo frekvenču radioantenu (LOFAR) lauku Nīderlandē (LOFAR – ASTRON), astronomiem pētot trīs zvaigznes, par kurām mums jau zināms – ap tām riņķo arī planētas. Viena no šīm zvaigznēm izcēlās uz pārējo fona – Tau Boötes, ap kuru riņķo vismaz viena citplanēta – Tau Boötes b (mākslinieka ilustrācijā titulbildē). Starp citu, šī bija viena no pirmajām atklātajām citplanētām. Tās eksistenci astronomi apstiprināja jau 1996. gadā.

"Mēs uzskatām, ka esam uztvēruši radiosignālu no pašas planētas," izdevums "Science Alert" citē vienu no pētījuma autoriem – Kornelas Universitātes astronomu Džeiku Tērneru. Tērners skaidro, ka uztvertā signāla stiprums, polarizācija un astronomu rīcībā šobrīd esošā informācija par šīs citplanētas magnētisko lauku glīti iederas teorētiskajās prognozēs, kādu radiosignālu būtu jāemitē planētai ar šādu magnētisko lauku.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!