Falcon 9 starts
Foto: AP/Scanpix/LETA

Pirmā "porcija" ar Īlona Maska dibinātās kompānijas "SpaceX" platjoslas interneta sistēmas "Starlink" satelītiem tika palaista kosmosā pirms nepilniem diviem gadiem. Nu to skaits drīz sasniegs tūkstoti, kas ir tikai neliela daļa no Maska iecerētajiem 42 tūkstošiem. Jau drīz pēc pirmo kravu palaišanas tika apjausta būtiska problēma – spilgto punktiņu virknes naksnīgajās debesīs, kaut var iepriecināt dažu labu vērotāju uz Zemes, ir pamatīgs traucēklis astronomiskajiem novērojumiem. "SpaceX" apņēmās to risināt, un nu pirmie rezultāti ir klāt. Taču vai problēma atrisināta?

Ja problēmas ieskicējās jau pēc dažu simtu satelītu palaišanas, nav grūti iztēloties, ko nozīmētu 12 tūkstoši šādu satelītu orbītā ap Zemi (par tik lielu skaitu jau saņemta atļauja) un vēlāk ieplānoto vēl 30 tūkstošu palaišana. Turklāt Maska "SpaceX" nav vienīgā kompānija, kas sākusi īstenot projektus par interneta pārklājuma nodrošināšanu, liekot lietā satelītus Zemes orbītā. Protams, astronomijai nāksies pielāgoties.

Kā rakstā "Pilnas debesis viltus zvaigžņu. Maska megaprojekta ēnas puses" norādīja Latvijas Astronomijas biedrības pārstāvis Mārtiņš Gills, novērojumi varēs turpināties, taču būs nepieciešams pielāgoties jaunajam spēles laukumam. Par laimi, sakaru satelītu orbītas ir precīzi zināmas, nav problēmu prognozēt, kur tie konkrētajā brīdī atrodas naksnīgajās debesīs.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!