Marsa misija ar "Perseverance" roveru

Kārtējais (nu jau droši var lietot šo vārdu) NASA sūtītais Marsa izpētes rovers ir pavisam netālu no sarkanās planētas. 4,5 miljoni kilometru te, uz Zemes dzīvojot, šķiet grandiozs attālums, bet kosmisko lidojumu kontekstā tāds "sprīdis" vien ir. Robots "Perseverance", kaut vizuāli līdzīgs pēdējam aktīvajam pašgājējam "Curiosity", ir gan lielāks, gan daudz labāk aprīkots un spējīgāks.

Tiek sagaidīts, ka "Perseverance" uz Marsa virsmas piezemēsies 18. februārī, ja "septiņu šausmu minūšu" laikā viss noritēs bez aizķeršanās. Septiņas minūtes – tas ir laiks, cik ilgi kapsula ar roveru ceļos no Marsa visai plānās un retinātās atmosfēras augšējiem slāņiem līdz piezemēšanās brīdim. Šo septiņu minūšu laikā lidojuma ātrums jāsamazina no 20 tūkstošiem kilometru stundā līdz dažiem metriem sekundē, un atmosfēra te nenāks talkā tik daudz, kā tas notiek uz Zemes, kur tā ir blīva.

Kurp "Perseverance" plānots piezemēties? Ar šo supersarežģīto pašgājēju NASA lūkos izpētīt Jezero krāteri, kas zinātniekiem šķiet ļoti daudzsološa vieta, lai meklētu kādreiz uz Marsa eksistējušas mikroskopiskas dzīvības pēdas. Tiek uzskatīts, ka šim krāterim kādreiz, kad uz Marsa vēl bija gana silts, lai varētu eksistēt ūdens šķidrā veidā, cauri plūdusi upe. Proti, Jezero krāteris bijis ezers. Tas arī vienlaikus ir pamats satraukumam – neliela kļūme nosēšanās laikā, aparātam piezemējoties ar novirzi no mērķa, un tas var attapties uz desmitiem metru stāvas klints.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!