Astronomi pēta interesantu neitronu zvaigzni ar 'identitātes krīzi'
Iespaidīgā 15 tūkstošu gaismas gadu attālumā no mums atrodas vien pērn atklāta neitronu zvaigzne ar ļoti piņķerīgu nosaukumu – Swift J1818.0–1607. Tā ietilpst visai ekskluzīvā neitronu zvaigžņu apakšklasē un ir viena no tikai dažiem desmitiem mums zināmo magnetāru mūsu galaktikā. Taču astronomu pastiprinātu interesi raisījis ne tikai tas vien. Kā liecina novērojumi vairāku mēnešu garumā, šīs neitronu zvaigznes izpausmes ir visnotaļ neparastas. Ko tādu astronomi novēro pirmo reizi.

Neitronu zvaigznes ir ārkārtīgi maza diametra superblīvi objekti – tas, kas paliek pāri no pārmilzu zvaigznēm to dzīves cikla beigās, šo zvaigžņu kodoliem gravitācijas ietekmē kolapsējot. Neitronu zvaigznes diametrs parasti ir vien daži desmiti kilometru, bet masa – no 1,4 līdz apmēram 2-3 Saules masām.

Neitronu zvaigznēm ir vairāki paveidi – pulsāri ir ātri rotējošas neitronu zvaigznes, kas tostarp ar noteiktiem intervāliem no magnētiskajiem poliem emitē radiosignālus, savukārt magnetāri ir neitronu zvaigznes ar ārkārtīgi spēcīgu magnētisko lauku, kas var būt pat tūkstošiem reižu spēcīgāks par parastas neitronu zvaigznes magnētisko lauku. Magnetāri emitē rentgenstarojumu un gamma starojumu. Cik mums šobrīd zināms, magnetāri ir samērā reti objekti – astronomi pagaidām Piena ceļa galaktikā uzgājuši ap 30 šāda tipa neitronu zvaigžņu, taču Swift J1818.0–1607 izceļas kā īpašs gadījums pat šajā nelielajā izlasē.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!