Arābu misija uz Marsu
Foto: Reuters/Scanpix/LETA

Ķīnas misijas "Tianwen-1" (aptuveni tulkojams kā "Jautājumi debesīm") aparāti nupat atsūtījuši pirmos melnbaltos kadrus ar Marsu, taču līdz sarkanajai planētai vēl veicams kāds gabals – ieiešana orbītā plānota tuvākās nedēļas laikā. Taču klāt jau ir Apvienoto Arābu Emirātu (AAE) misijas "Hope" pavadonis, kuru otrdienas vakarā sekmīgi izdevies ievadīt Marsa orbītā.

Pērn vasarā, izmantojot izdevīgo starpplanētu novietojumu, kas Zemes un Marsa gadījumā ir aptuveni reizi divos gados, ar dažu nedēļu intervālu tika palaistas veselas trīs misijas – NASA misija ar pašgājēju "Perseverance" un dronu "Ingenuity", Ķīnas misija ar mākslīgā pavadoņa un pašgājēja komplektu, kā arī AAE misija ar mākslīgo pavadoni.

Pirmā klāt ir AAE misija, kas startēja pērn 19. jūlijā. Vēl otrdienas vakarā ap pulksten 17 pēc Latvijas laika priekšā bija ļoti svarīgs posms misijā – veiksmīga pavadoņa ievadīšana orbītā ap sarkano planētu. Lai tas notiktu, dzinējiem bija kontrolēti jādarbojas 27 minūtes, samazinot lidojuma ātrumu līdz nepieciešamajam. Viss, protams, notika automātiski, jo vadīt aparātu reālā laikā no misijas kontroles centra uz Zemes šādā attālumā nav iespējams lielās aiztures dēļ, signālam ceļojot turp un atpakaļ (šobrīd pie pašlaik esošā planētu izvietojuma tas prasa ap 10 minūtēm vienā virzienā).

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!