No Zemes tālākā zonde arī pēc 43 gadiem pārsteidz ar aizraujošiem novērojumiem
1977. gadā palaistā zonde "Voyager 1" ir šobrīd no Zemes tālākais cilvēka radītais objekts. Pirms aptuveni astoņiem gadiem tā kļuva par pirmo zondi, kas šķērsoja heliopauzi – nosacīto Saules sistēmas robežu, aiz kuras Saules vējš vairs nav dominējošais faktors un Saules vēja spiediens ir mazāks ar starpzvaigžņu telpas vēja pretējo spiedienu. Kuģojot šajā šķietami tukšajā kosmosa "okeānā", "Voyager 1" arī 43 gadus vēlāk sūta uz Zemi datus, un nu astronomi zina, kā "skan" starpzvaigžņu telpa, vēsta "Space.com".

Šobrīd "Voyager 1" no Zemes atrodas jau aptuveni 22,5 miljardu kilometru attālumā, un radiosignāls, kas ceļo ar gaismas ātrumu, līdz Zemei nonāk pēc aptuveni dienas. Citiem vārdiem sakot – "Voyager 1" no Zemes šodien ir jau vienas gaismas dienas attālumā.

Pateicoties arī "Voyager 1" novērojumiem, nu zinām, ka starpzvaigžņu telpa vis nav pilnīgs tukšums un vakuums, un to tostarp apliecina arī jaunākie dati, kas izklāstīti 10. maijā zinātniskajā izdevumā "Nature Astronomy" publicētajā pētījumā. Proti, zondes "Voyager 1" instruments "Plasma Wave System" starpzvaigžņu telpā fiksējis vāju, monotonu "dūkoņu". To izraisa plazmas jeb jonizētas gāzes vibrācijas.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!