Tuvojas 'asins Mēness' aptumsums. Kāpēc Zemes pavadonis iekrāsojas sārts?
Foto: AFP/Scanpix/LETA
Daļā pasaules 26. maijā būs iespējams vērot brīnišķīgu parādību – tā dēvēto "asins Mēness" aptumsumu, turklāt šajā datumā mūsu planētas pavadonis savā eliptiskajā orbītā ap Zemi būs perigejā – tajā punktā, kur Zemei atrodas vistuvāk tāpēc izskatīsies arī nedaudz lielāks nekā parasti. Taču kāpēc pilno Mēness aptumsumu laikā tas iekrāsojas sarkanīgi brūnos, oranžos, dzintarkrāsas toņos, kā dēļ arī tiek dēvēts par "asins Mēnesi"? Īsu skaidrojumu atradīsi rakstā!

Diemžēl Latvijā šī parādība nebūs vērojama – Mēness zemes ēnā pilnībā būs nostājies 26. maija pulksten 14.18:42, proti, dienas laikā, kad mūsu platuma grādos atrodas zem horizonta. Mēness aptumsumu no sākuma līdz beigām būs iespējams vērot Jaunzēlandē, Austrālijas rietumos, daļā Papua Jaungvinejas un Indonēzijas, bet atsevišķus aptumsuma posmus – vai nu sākumu, vai beigas – varēs redzēt arī lielā daļā ASV un Meksikas teritorijas, daudzās Centrālamerikas un Dienvidamerikas valstīs, Japānā, arī Indonēzijā, Malaizijā, Filipīnās un daļā citu Dienvidaustrumāzijas valstu.

Kā jau minēts, šis būs arī tā dēvētais supermēness – kad Mēness ir perigejā un pilnmēness fāzē, vērotājam tas var izskatīties aptuveni par 7% lielāks nekā vidēji un attiecīgi pat par 14% lielāks, ja salīdzina ar Mēnesi apogejā, kad tas no Zemes ir vistālāk (to dēvējam par minimēnesi vai mikromēnesi).

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!