Canadarm2
Zemajā Zemes orbītā riņķo aptuveni 27 tūkstoši atlūzu, kuru lidojuma trajektorijas tiek konstanti monitorētas. Taču daudz, daudz vairāk ir tādu, kas ir pārāk mazas, lai būtu izsekojamas, un bija tikai laika jautājums, kad kāda no šīm atlūzām, lidojot ar ātrumu tuvu pie 8 kilometriem sekundē, ietrieksies arī Starptautiskajā kosmosa stacijā (SKS). 12. maijā apsekošanas laikā astronauti secinājuši, ka šāda trieciena rezultātā bojāta stacijas robotiskā roka "Canadarm2".

Lielgabarīta atlūzas, kas ir būtiskākais apdraudējums gan SKS, gan kosmiskajiem teleskopiem, gan sakaru satelītiem (piemēram, "Starlink" tīklam), tiek nemitīgi uzmanītas. Taču izsekot iespējams vien tādas, kuras ir pietiekami lielas, un no augstāk minētajiem 27 tūkstošiem lielākā daļa ir softbola bumbas izmērā vai lielākas. Turklāt ne visi no šāda izmēra "kosmosa krāmiem" tiek izsekoti. Pēc Eiropas Kosmosa aģentūras aplēsēm, kas atjauninātas 20. maijā, orbītā varētu būt ap 34 tūkstošiem objektu, kas lielāki par 10 centimetriem, ap 900 tūkstošiem objektu izmērā no viena līdz 10 centimetriem un pat 128 miljoni objektu, kas nav lielāki par centimetru.

Taču pat dažus milimetrus liels objekts var nodarīt vērā ņemamus bojājumus lielā ātruma dēļ. Lidojot tajā augstumā, kurā atrodas SKS, atlūzas var sasniegt pat 28 tūkstošu kilometru stundā jeb 7,8 kilometru sekundē ātrumu. Turklāt, ja SKS un atlūzas lidojuma virzieni ir pretēji, abu objektu relatīvais ātrums attiecībā vienam pret otru faktiski dubultojas.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!