Iespaidīgs mūsu galaktikas centra attēls atklāj iepriekš neredzētas struktūras
Ar neapbruņotu aci veroties apmēram tur, kur debesīs redzams Strēlnieka zvaigznājs, neko pārsteidzošu un neredzētu nepamanīsim – ierasto zvaigžņoto ainavu, kas, protams, tumšās naktīs tāpat izskatās krāšņa. Ar teleskopiem, kas darbojas redzamās gaismas spektrā, skats būs jau krāšņāks, taču ne tuvu neatklāj to, ko astronomi spējuši ieraudzīt, vērojot Piena ceļa centrālo daļu ar radioteleskopiem un rentgenstaru observatoriju. No datiem radītais kompozītattēls ir gan vizuāli ļoti krāšņs, gan pētniekiem atklājis šo to iepriekš neredzētu, vēsta "Live Science".

Novērojumos izmantots Dienvidāfrikas Republikā esošais "MeerKAT" radioteleskops un Zemes orbītā esošā observatorija "Chandra", kas Visumā veras rentgenstarojuma diapazonā. Kompozītattēls tapis, kombinējot datus no 370 atsevišķiem novērojumiem, un atklāj rentgenstaru emisijas (attēlā iekrāsotas rozā, oranžā un zaļā krāsā), un radiostaru emisijas (pelēkā un zilā krāsā).

"Šī jaunā galaktikas centra panorāma ir turpinājums iepriekš ar "Chandra" un citiem teleskopiem veiktajiem novērojumiem. Jaunākā galaktikas centra "portreta" versija ir ar plašāku kadrējumu, vairāk iekļaujot arī tos apgabalus, kas ir virs un zem galaktikas plaknes," paziņojumā raksta pētnieki, kuru darbs publicēts pirmsdrukas resursā "arXiv" un lasāms, klikšķinot šeit.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!