Mākslinieka interpretācija par skatu no planētas KELT-9b atmosfēras augšējiem slāņiem uz zvaigzni. Ilustrācija: Denis Bajram/Center for Space and Habitability
Laikā, kad aiz loga valda +30 grādu svelme, un tie, kas karstumu nepanes, glābties var vien telpās ar gaisa kondicionētāju, der atgādināt par karstāko līdz šim astronomiem zināmo citplanētu. Patiesībā te, uz Zemes, ir patīkami vēss!

Planēta KELT-9b tika atklāta un tās esamība apstiprināta 2017. gadā, izmantojot nelielo, robotizēto "Kilodegree Extremely Little Telescope" teleskopu duetu, no kuriem viens atrodas ASV, bet otrs – Dienvidāfrikas Republikā. Šī citplanēta atrodas karstas A/B klases zvaigznes sistēmā ap 667 gaismas gadu no Zemes. Raugoties no mūsu skatupunkta – Gulbja zvaigznājā. Ar neapbruņotu aci gan šo zvaigzni mēs saskatīt nevaram, kaut tā ir 2,5 reižu masīvāka par mūsu Sauli un arī divreiz karstāka.

Planēta, kas ap zvaigzni riņķo, pagaidām ir vienīgā, ko astronomiem izdevies fiksēt šīs zvaigznes sistēmā. Tas ir gāzu milzis, gluži kā mūsu Jupiters, tikai aptuveni 2,8 reižu masīvāks. Pēc planētas atklāšanas ar KELT teleskopu sistēmu astronomi ķērās klāt novērojumiem gan ar kosmisko teleskopu "Spitzer", gan TESS, lai uzzinātu vairāk par šo visai neparasto planētu.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!