1990. gada 25. aprīlis. Habla kosmiskais teleskops pametis kosmoplāna “Discovery” kravas nodalījumu un grasās ķerties pie darba. Nu jau aiz muguras vairāk nekā 30 ražīgi darba gadi. Foto: NASA/Smithsonian Institution/Lockheed Corporation

Jau kopš 13. jūlija viens no pasaulē slavenākajiem astronomijas instrumentiem – Habla kosmiskais teleskops – ap Zemi riņķo bezdarbībā. Datorsistēmas kļūmes dēļ visi teleskopa zinātniskie instrumenti pārslēdzās uz drošo režīmu, aktīvām paliekot tikai teleskopa pamatfunkcijām. Mēnesi NASA inženieri lauzīja galvu un netika skaidrībā, kas ir šo likstu cēlonis. Nu beidzot "vaininieks" varētu būt atrasts, un speciālisti tuvākajās dienās lūkos teleskopa zinātniskos instrumentus atkal iedarbināt, vēsta ieraksts NASA jaunumu blogā.

Sākotnēji tika domāts, ka nobeidzies pats galvenā procesora modulis, kas kontrolē teleskopa zinātniskos instrumentus. Tā kā 2009. gadā Habla teleskopa pēdējā apkopes misijā klātienē tika uzstādīts arī rezerves procesors, NASA mēģināja pārslēgties uz to. Problēmas nepazuda – neizdevās nedz ierakstīt, nedz nolasīt informāciju no atmiņas moduļa. Tādi Habla teleskopam ir četri – viens darbībā, bet trīs rezervē. Testi liecināja, ka arī ar pašiem atmiņas moduļiem viss ir kārtībā.

Inženieri secināja – ir maz ticams, ka vienā brīdī būtu "nobrukuši" gan divi centrālo procesoru moduļi, gan četri atmiņas moduļi, tāpēc uzmanība tika pievērsta CU/SDF modulim. Šis modulis nodrošina zinātnes instrumentu saziņu ar procesoru un ar teleskopa kamerām iegūto datu noformatēšanu, lai tos varētu pārraidīt uz Zemi. Tāpat inženieri pārbaudīja, vai ķibele nav meklējama sprieguma regulatorā, kam jānodrošina teleskopa komponentiem vienmērīgs, stabils un precīzs spriegums.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!