Tehnika nekļūdījās, bet Marss 'nesadarbojās' – kas nogāja greizi NASA rovera urbumā
NASA jaunākā Marsa pašgājēja "Perseverance" pirmais urbums beidzies bez "taustāmiem" rezultātiem – parauga serde tā arī netika iegūta, kaut pats urbums un tam sekojošās procedūras parauga ievietošanai speciālā konteinerā un konteinera noglabāšana notikusi perfekti pēc protokola. Taču konteiners tomēr tukšs. Trešdien NASA Reaktīvās kustības laboratorijas eksperte, par paraugu ievākšanu atbildīgās komandas galvenā inženiere Luisa Džandura ierakstā Marsa misijai veltītajā vietnē izklāstījusi, kas tad varētu būt nogājis greizi.

Uz "Perseverance" paraugu ievākšanas misiju liktas lielas likmes – rovera misija gatavota aptuveni deviņus gadus un izmaksājusi ap diviem miljardiem ASV dolāru. "Perseverance" uzdevums ir ievākt paraugus un to novietot noteiktās vietās, kur pēc tam tos uzies un savāks cits pašgājējs, ko uz Marsu plānots sūtīt šīs desmitgades laikā. Pēc tam paraugi tiks nogādāti uz Zemi un kļūs par pirmajiem no Marsa šādā mērķtiecīgā veidā iegūtajiem taustāmajiem materiāliem izpētei laboratorijās.

"Perseverance" uz Marsa bija pavadījis jau 164 solus jeb Marsa dienas, kad no Zemes roveram tika nosūtīta instrukcija sākt pirmā parauga ievākšanas procedūru. Pēc tam uz pāris stundām inženieri varēja atslābināties, kamēr robots pilda uzdevumu. Pašu urbuma procedūru sagatavošanā vairāku gadu garumā roku pielikuši ap 90 inženieru un zinātnieku.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!