Francijas astronauts Tomā Peskē Starptautiskajā kosmosa stacijā atzīmē dzimšanas dienu, našķojoties ar makarūniem.
Vai kosmonauti pilnīgi visu un vienmēr ēd no tūbiņām, kā savulaik prātoja Gerharda Holca-Baumerta stāstu varonis – nelaimes putns Alfons Trīcvaidziņš? Jā, pirmā maltīte, ko kosmosā jebkad nobaudījis amerikāņu astronauts, bija ābolu biezenis no tūbiņas. Šādi ieturējās Džons Glens – pirmais amerikānis, kurš orbītā apriņķojis Zemi. Tas notika pirms gandrīz 60 gadiem. Kopš tā laika kosmosa izpētē piedzīvoti daudzi zīmīgi notikumi – gan triumfs, gan traģēdijas. Tehnoloģijas spēji attīstījušās, kosmosa apguve kļuvusi arī drošāka un pieejamāka. Taču nemainīgs ir fakts, ka astronautiem aizvien ir jāēd.

Vai arī šobrīd kosmosa ceļotājiem jāaprobežojas tikai ar biezeņiem no tūbiņām? Ne gluži. Tomēr izstrādāt gan kompaktu, gan uzturvielām un kalorijām gana bagātu, gan arī baudāmu ēdienu lietošanai mikrogravitācijas apstākļos ir visai sarežģīts uzdevums, vēstīts žurnāla "Discover Magazine" septembra/oktobra numurā.

Mums te, lejā, par ikdienas maltīšu pagatavošanu ne tuvu nav jādomā tik rūpīgi, kā tas jādara NASA un citām kosmosa aģentūrām.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!