Venerai nebija izredžu kļūt par Zemi 2.0 – tā allaž bijusi ellīga vieta, spriež pētnieki
Foto: Reuters/Scanpix/LETA
Bieži vien Veneru dēvē par Zemes "māsu" – abām planētām ir šis tas kopīgs, bet arī daudz atšķirīgā. Nu, kaut vai tas, ka Zeme, cik mums zināms, ir Saules sistēmā vienīgā vieta, kur dzīvība plaukst un zeļ, bet Venera ir īsts "elles caurums" un dzīvībai pagalam nepiemērota vieta. Izplatīta versija planētu pētnieku aprindās ir, ka pirms vairākiem miljardiem gadu Venera bijusi ar daudz labvēlīgāku klimatu un, iespējams, pat ar okeāniem. Nupat izdevumā "Nature" publicēta pētījumā zinātnieki šo ideju apšauba un uzskata – Venerai nebija izredžu kļūt par tādu dzīvībai labvēlīgu planētu, kāda ir Zeme.

Versijas ir dažādas, un aizvien zinātniskajā kopienā nav pilnīgas vienprātības par to, kādu faktoru ietekmē Zeme un Venera devās pa tik krasi atšķirīgiem attīstības ceļiem. Abas ir līdzīga izmēra un masas, bet viena no tām – mūsu mājas – ir dzīvībai labvēlīga oāze, kamēr otra ir toksisku mākoņu klāta pasaule ar virsmas temperatūru virs 450 grādiem pēc Celsija, kur pat kosmosa izpētes aparāti labākajā gadījumā "izdzīvojuši" vien dažas stundas. Daļa zinātnieku arī uzskata, ka Veneras pašreizējais stāvoklis savā ziņā ir kā logs uz nākotni, kas varētu notikt ar Zemi, Saulei pakāpeniski kļūstot spožākai un karstākai. Šāds salīdzinājums būtu jo īpaši saistošs, ja abām planētām tik tiešām būtu līdzīgas starta pozīcijas.

Nu pētnieku komanda Ženēvas Universitātes astronoma Martina Turbē vadībā argumentē, ka tā varbūt gluži nebija. Te jāatgādina par tādu jēdzienu kā jaunās, blāvās Saules paradokss. Proti, pirms aptuveni četriem miljardiem gadu, kad Saules sistēma un tajā izveidojušies objekti bija vēl gluži jauni, Saule bija daudz blāvāka un vēsāka. Un te ir arī pats paradokss. Aplēses par tobrīd izdalīto enerģiju no Saules (tā pirms četriem miljardiem gadu bija par aptuveni 25-30% blāvāka un attiecīgi arī vēsāka) nozīmē, ka Zemei vajadzēja būt burtiski sasalušai ledus pasaulei, taču uz Zemes atrodamie pierādījumi liecina, ka jau relatīvi agri Zemes attīstībā te bija šķidrs ūdens.
"Šis ir pavērsiena punkts, kā mēs raugāmies uz jaunās, blāvās Saules paradoksu – ilgstoši tas ticis uzskatīts par būtisku šķērsli, lai uz Zemes varētu rasties dzīvība. Taču var izrādīties, ka tieši vājā un vēsākā Saule bija faktors, kas ļāva tobrīd ļoti karstajai Zemei atdzist un dot iespēju (ūdens tvaikam kondensēties un veidoties okeāniem)," paziņojumā spriež viena no pētījuma līdzautorēm Emelīna Bolmo.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!