Zinātnieku 'kašķis' par dīvainā Saules sistēmas viesa 'Oumuamua' izcelsmi turpinās
Foto: AFP/Scanpix/LETA
Kad 2017. gadā tika paziņots par pirmo starpzvaigžņu telpas viesi, ko Saules sistēmā izdevies fiksēt, neviens nespēja pateikt, kas tas īsti ir. Pagājuši vairāki gadi, un to aizvien ar pilnīgu pārliecību neviens nespēj, taču karsti strīdi ar akadēmisku publikāciju starpniecību turpinās, un nupat ar jaunu atspēkojumu nācis klajā, iespējams, šīs diskusijas kontekstā vispretrunīgāk vērtētais astrofiziķis.

Hārvarda Universitātes astrofiziķis Avi Lēbs izraisīja pamatīgu rezonansi zinātnieku un arī plašākās aprindās, savā grāmatā "Extraterrestrial: The First Sign of Intelligent Life Beyond Earth" spekulējot, ka "Oumuamua" patiesībā varētu būt saprātīgu ārpuszemes būtņu būvēta zonde, kas savā ceļā cauri Saules sistēmai tostarp "uzmeta aci" Zemei. Kaut dažādas versijas par saprātīgiem starpgalaktiskiem viesiem Zemes tuvumā izskan visai regulāri, parasti tās gluži neizvirza tik prominentas universitātes astrofiziķis. Lēba versiju liela daļa kolēģu neuzņēma gluži ar atplestām rokām un veltīja tai visai skarbu kritiku.

Turpinot mēģinājumus izskaidrot iegarenā objekta "Oumuamua" izcelsmi un ceļu līdz Saules sistēmai, ar vienu no versijām, kas guva samērā lielu atbalstu, 2021. gada pavasarī klajā nāca Arizonas Štata universitātes astrofiziķi Alans Džeksons un Stīvs Dešs, divos pētījumos izklāstot gan to, kā varētu būt skaidrojams "Oumuamua" netipiskais paātrinājums, lidojot cauri Saules sistēmai, gan lidojuma trajektorija, gan iespējamā izcelsme. Džekons un Dešs šajās publikācijās, kas atrodamas izdevumā "Advancing Earth and Space Science" (klikšķini šeit un šeit), spriež – "Oumumamua" ir slāpekļa ledus klucis, kas varētu būt cēlies no Plutonam līdzīgas pundurplanētas, proti, ir šādas pundurplanētas atlūza, kas radusies sadursmes rezultātā (tiek lēsts, ka aptuveni 0,5% no Plutona masas ir tīrs slāpekļa ledus). Viņu aplēses liecina, ka šāda veida sadursmes citviet Piena ceļā varētu kopumā radīt un starpzvaigžņu telpā izsviest apmēram 100 triljonus šādu objektu, no kuriem puse sastāvētu no ūdens ledus, bet puse no slāpekļa ledus. Pētnieki uzskata, ka ar šādu daudzumu pietiek, lai ar statistiski nozīmīgu varbūtību šādi objekti pietiekami bieži trauktos cauri arī Saules sistēmai un varētu tikt pamanīti. Vairāk par Džeksona un Deša versiju vari lasīt rakstā "Izskan vēl viena versija par mistiskā Saules sistēmas viesa "Oumuamua" izcelsmi".

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!