Izstrādā futūristisku un nedaudz traku ideju, kā komosa 'drazu' pārvērst degvielā
Foto: Shutterstock
Zemes orbīta ir atkritumiem pilna – izlietotas raķešu pakāpes, sen no ierindas izgājuši mākslīgie pavadoņi un vesels lērums atlūzu, šiem objektiem ik pa laikam saduroties citam ar citu. Nepalīdz arī dažu valstu izgājieni, izmēģinot savas satelītu notriekšanas spējas un tādējādi radot vēl daudzus simtus atlūzu kosmosa izgāztuvē. Piemēsloto orbītu kā problēmu apzinās jau sen, un tiek domāti arī veidi, kā to attīrīt. Tači ierasti šie plāni arī ar to aprobežojas – atlūzu aizvākšanu. Taču vairāki ambiciozi uzņēmumi uzskata, ka no Zemes orbītā esošajām atlūzām turpat kosmosā var ražot degvielu, ko izmantot citās kosmosa misijās. Divi zaķi ar vienu šāvienu, ja ieceri izdosies īstenot.

Lērums atkritumu


NASA un ASV Aizsardzības departaments sadarbojas, lai izsekotu potenciāli bīstamus objektus Zemes orbītā. Sistēma "Space Surveillance Network" izseko apmēram 27 tūkstošus dažādu izmēru objektu. Saprotams, ka visus izsekot nav iespējams, tāpēc aptuvenu dažādu atlūzu un objektu skaitu Zemes orbītā prognozē ar statistiskiem modeļiem. Eiropas Kosmosa aģentūras mājaslapā publicētie skaitļi iezīmē pavisam nelāgu ainu – Zemes orbītā varētu būt ap 36 tūkstošiem objektu, kas ir lielāki par 10 centimetriem; aptuveni miljons objektu, kas ir izmērā no viena līdz 10 centimetriem, un vairāk nekā 300 miljoni objektu izmērā no milimetra līdz vienam centimetram.
Lai nodarītu bojājumus Starptautiskajai kosmosa stacijai vai funkcionējošiem satelītiem, daudz nevajag. Šie objekti Zemi apriņķo milzu ātrumā, un pat dažu milimetru liela krāsas plēksnīte vai neliela metāla šķemba sadursmes brīdī faktiski ir kā lode.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!