Pirmās ar Veba teleskopu uzņemtās bildes būšot neglītas, taču Habla 'tuvredzība' nedraud
Pirmie ar iespaidīgo Džeimsa Veba kosmisko teleskopu uzņemtie attēli, visticamāk, nebūs tādas, kas sajūsmā liks atkārties žoklim. Tieši pretēji – tās varētu būt neasas un galīgi ne tādas kvalitātes, kādu ceram sagaidīt no šāda kalibra iekārtas. Vai tas nozīmē, ka desmit miljardi dolāru un pāris desmiti gadu izmesti vējā? Nebūt ne – pat ja pirmie attēli nebūs tehniski perfekti, tas viss ir paredzēts un ieplānots. Pretēji 1990. gadā notikušajam un sākumā visai apkaunojošajam misēklim ar Habla kosmisko teleskopu. Šajā rakstā uzzināsi, kāpēc par Veba spējām vismaz šobrīd nav pamata satraukumam.

Aizvadītajā nedēļas nogalē Veba teleskopa izvēršanā pabeigti visi galvenie posmi. Iepriekš jau veiksmīgi noritēja gan milzīgā Saules vairoga izplešana un visu piecu slāņu nospriegošana, gan sekundārā spoguļa masta novietošana pozīcijā. Kā beidzamā sekoja zeltā klātā galvenā spoguļa izvēršana, kas bija divu dienu process. Sestdien, 8. janvārī, vietā tika nofiksēta pēdējā no divām palaišanas laikā saliektajām malām, un visbeidzot 6,4 metru diametra milzis kosmosam atrādīja visu savu "seju".

Šī bija, iespējams, sarežģītākā kosmiskā lidaparāta attālināta izvēršana, kādu NASA ar partneriem – Eiropas Kosmosa aģentūru un Kanādas Kosmosa aģentūru – veikusi. Līdz Veba teleskopa darba vietai vēl aptuveni pusmiljons kilometru un divas nedēļas ilgs ceļš, bet līdz pirmajiem novērojumiem vēl pieci mēneši. Teleskopa instrumentus tā uzreiz iekšā slēgt nevar – tie pakāpeniski jāatdzesē līdz darba temperatūrai, un paralēli vēl inženieri veiks veselu lērumu pārbaužu un izmēģinājumu. Tostarp arī, kaut "spārni" atlocīti, arī galvenais spogulis vēl ne tuvu nav gatavs darbam.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!