Slavenā meteorīta ALH 84001 organiskās molekulas atkal nonāk 'zem lupas'
Foto: NASA

1984. gadā Antarktikā atrastais meteorīts ALH 84001 ir, iespējams, viens no visvairāk pētītajiem kosmosa "ciemiņiem". Tostarp meteorīts bija karstu diskusiju centrā 90. gados, kad pat toreizējais ASV prezidents Bils Klintons uzrunā pievērsās NASA paziņojumam – vairākas ALH 84001 iezīmes liecina, ka tas savulaik varētu būt izmainīts bioloģiskas aktivitātes ietekmē. Proti, ALH 84001 tika uzskatīts par lappusi kosmosa vēstures grāmatā, kas vēsta par, iespējams, reiz bijušu dzīvību uz Marsa. Nu ALH 84001 atkal palikts zem lupas, un secinājumi ir šādi – organisku molekulu klātbūtne bēdīgi slavenajā Marsa meteorītā nav pierādījums reiz bijušai dzīvībai uz sarkanās planētas.

1996. gadā NASA zinātnieku paziņojums izraisīja veselu notikumu lavīnu, un turpmākajos gados zinātnieki cītīgi sprieda un strīdējās par to, kā ALH 84001 atrastie ķīmiskie savienojumi varētu būt veidojušies. Izskaidrojumi bija gan abiotiski (tādi, kas neparedz bioloģiskas aktivitātes klātbūtni), gan saistīti ar senu mikroskopisku dzīvību uz Marsa, gan viedokļi, ka debates izraisījušās pazīmes meteorītā veidojušās jau pēc nokrišanas uz Zemes.

Ir visai labi izpētīts, ka ALH 84001 no Marsa atšķēlies pirms apmēram 17 miljoniem gadu trieciena rezultātā, bet uz Zemes nokritis pirms apmēram 13 tūkstošiem gadu. Nav arī nekāds brīnums, ka ALH 84001 savas popularitātes dēļ ir viens no visvairāk pētītajiem meteorītiem, tāpēc katrs jauns atklājums šobrīd ir īpaši interesants, jo nav viegli atrast jaunas nianses paraugos, kuri tik cītīgi izzināti.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!