Ķīna uzbūvē 'mākslīgo Mēnesi' gravitācijas eksperimentiem
Foto: NASA
Kas levitējošai vardei kopīgs ar Mēness misijām? Izrādās, tieši 90. gadu beigās britu un nīderlandiešu pētnieku veikts eksperiments ar levitējošu vardi iedvesmojis Ķīnu izstrādāt eksperimentālu iekārtu, ko varētu dēvēt par miniatūru, mākslīgu Mēness līdzinieku uz Zemes. Nolūks – pārbaudīt Mēness misijām paredzētu materiālu un iekārtu darbību vājas gravitācijas apstākļos, vēsta "Live Science".

"Kad cūkas lidos? Tas varētu notikt drīzāk nekā tu spēj iedomāties," angļu valodas analogu frazeoloģismam "Kad pūcei aste ziedēs!" 1997. gada publikācijā apspēlēja izdevums "Science", vēstot par eksperimentu, kurā pētniekiem izdevies ar magnētu palīdzību panākt, ka gaisā "karājas" varde.

Materiālus ar izteikti diamagnētiskām īpašībām šādi levitēt nav nekas pārāk grūts, taču cik bieži to mēģināts panākt ar bioloģisku materiālu – dzīvām būtnēm, augiem? Līdz tam brīdim acīmredzot ne pārāk bieži. Taču, tā kā arī dzīvniekos esošais ūdens ir diamagnētiķis, kaut vājš, tas pie gana spēcīga magnētiskā lauka ir iespējams.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!