Planet 9, Planet Nine, devītā planēta
Foto: AP/Scanpix/LETA
Tā ir viena no pēdējās desmitgades aizraujošākajām mīklām Saules sistēmas pētniecībā – varbūt ja ne profesionālu astronautu vidū, tad astronomijas fanu amatieru gan. Populārzinātniska pieeja sarežģītiem tematiem, ja vēl klāt nāk neliela mistērijas aura, allaž ir ar potenciālu ieinteresēt plašu cilvēku loku, kas varbūt ikdienā par kosmosa dzīļu pētniecību pārāk aktīvi neinteresējas. Saules sistēmas devītās planētas meklējumi ir viens no šādiem jautājumiem. Kā nākas, ka varam atklāt citplanētas tālu zvaigžņu sistēmās, bet neredzam to, kas notiek mūsu pašu Saules sistēmas nomalē? Ne viena vien astronomu komanda lūkojusi to atrast, taču pagaidām bez rezultātiem. Arī nupat vērienīga dienvidu puslodes debesu pētniecība noslēdzās "pa tukšo".

Izmantojot savdabīgā paskata Atakamas kosmoloģijas teleskopu (ACT), kas atrodas Čīlē, Atakamas tuksnesī, un vizuāli atgādina prāvu bļodu, kas vienkārši nolikta smiltīs, astronomi izpētīja lielāko daļu dienvidu puslodes debesjuma. Kopumā sešu gadu laikā neizpētīti palika tikai apmēram 13% no dienvidu puslodes debesīm.

ACT ir teleskops, kas uztver mikroviļņu starojumu un galvenokārt tiek pielietots, lai pētītu paliekas no agrīnā Visuma – kosmisko mikroviļņu fonu. Taču to iespējams pielietot arī citiem mērķiem.
Neliels atgādinājums par to, kas tad īsti ir devītā planēta, dēvēta arī par Planētu X un vēl citos nosaukumos. Atminamies, ka savulaik Saules sistēmā taču jau bija deviņas planētas. Tomēr kopš 2006. gada Plutons vairs nav devītā planēta un nu tiek klasificēts kā pundurplanēta. Ir arī astronomi, kas Plutona "pazemināšanu amatā" uzskata par netaisnību un izvirza argumentus, kāpēc tā un pat daži lielākie Saules sistēmas planētu pavadoņi (tostarp Mēness) būtu pelnījuši tikt iekļauti planētu saimē. Par to vairāk vari uzzināt rakstā "Astronomu grupa rosina klasificēt Mēnesi kā planētu un "reabilitēt" Plutonu".

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!