Tas liek sajusties maziem. NASA apstiprinājusi jau 5000 citplanētu eksistenci
Foto: Shutterstock
Pirmo reizi ar novērojumiem pierādīt citplanētu – ārpus Saules sistēmas esošu planētu – eksistenci izdevās pirms apaļiem 30 gadiem. Iepriekš astronomi bija visai droši, ka tādas eksistē, taču pierādīt to liedza ierobežotās tehnoloģijas. Orbītā nosūtītu teleskopu sniegtās iespējas pavēra jaunus apvāršņus, un šobrīd NASA lepni var svinēt zīmīgu notikumu – atklāto un oficiāli apstiprināto citplanētu skaits pārsniedzis 5000. Taču tas ir tikai pats sākums. Vien mūsu galaktikā planētu, visticamāk, ir miljardiem. Un mūsu galaktika ir tikai viena no daudziem jo daudziem miljardiem galaktiku.

Pieci tūkstoši nav tikai skaitlis, uzsver par ciptlanētu uzskaites arhīvu atbildīgā NASA vadošā pētniece Džesija Kristiansena. "Katra no tām ir jauna pasaule, jauna planēta. Es esmu patīkami satraukta par katru no tām, jo neko daudz par šīm pasaulēm mēs nezinām," piebilst pētniece. Tas drīz mainīsies.

Ilgu laiku mēs zinājām vien par planētām mūsu Saules sistēmā. Dažas no tām noteiktos laikos naksnīgajās debesīs var redzēt ar neapbruņotu aci – gan Veneru, gan Marsu, Jupiteru un Saturnu. Taču loģika lika domāt, ka Saules sistēma šajā ziņā droši vien nav unikāla, un arī ap daudzām citām zvaigznēm riņķo planētas. 1992. gada janvārī tam tika gūti pirmie tiešie pierādījumi planētām aiz Saules sistēmas robežām. Pētnieki Aleksandrs Volščans un Deils Freils publikācijā izdevumā "Nature" paziņoja, ka atklātas divas ap pulsāru (ātri rotējošu neitronu zvaigzni) riņķojošas planētas.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!