Unikāli visā Saules sistēmā – pēta gigantiskos Plutona ledus vulkānus
Vulkāns te, uz Zemes, ir viens no iespaidīgākajiem dabas varenības paraugdemonstrējumiem. Vulkānisms liecina par ģeoloģiski "dzīvu", aktīvu planētu. Taču vulkāni mums saistās ar kaut ko ugunīgu, karstu, eksplozīvu, ne ledainu. Tomēr var būt arī pavisam cita veida vulkāni, un planētu pētnieki mēģina izzināt divus šādus milžus uz Plutona.

Zonde "New Horizons" 2015. gadā traucās garām pundurplanētai Plutonam, pietuvojoties apmēram 12,5 tūkstošu kilometru attālumā un nosūtot uz Zemi līdz šim detalizētākos Plutona attēlus. Jau tajā pašā gadā zinātnieku uzmanību piesaistīja divi veidojumi plašajā Sputņika līdzenumā, kas nedaudz pēc formas atgādina sirdi. Pētnieki izteica versiju, ka šie veidojumi varētu būt ledus vulkānisma rezultātā veidojušies. Nu septiņus gadus vēlāk zinātnieki pie šīs idejas atgriezušies ar jaunu un detalizētāku analīzi.

Izdevumā "Nature Communications" publicētā pētījumā izvirzīta hipotēze, ka objekti patiešām varētu būt ledus vulkāni jeb kriovulkāni. Viens no objektiem nosaukts par Raita kalnu (Wright Mons), bet otrs par Pikāra kalnu (Piccard Mons). Tie ir patiešām iespaidīgi veidojumi – pirmais aptuveni četrus līdz piecus kilometrus augsts un 150 kilometrus platībā, otrs – ap septiņus kilometrus augsts un 250 kilometru platībā. Iezīme, kas liecina par izcelsmi izvirdumu rezultātā, ir dziļie krāteri kalnu vidū. "Kad tu redzi milzīgu kalnu ar lielu caurumu pa vidu, tas parasti nozīmē vienu lietu," argumentu par veidojumu izcelsmi 2015. gadā galdā lika "New Horizons" misijas zinātnieks Olivers Vaits.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!