"Campus" jau nesen vēstīja, ka kosmisko laikapstākļu prognozēšana ir aktīvs pētījumu lauks, kur vēl ir ļoti daudz izzināmā. "Laikapstākļu prognozēšanā nozīme ir gan notikumiem uz Saules, gan tam, kas notiek, izvirdumiem izplatoties starpplanētu vidē, gan mijiedarbībai ar Zemi. Katrs no šiem procesiem tiek modelēts. Labākas prognozes var gūt, vispārīgi runājot, veicot arvien labākus mērījumus, arvien labāku modelēšanu un gūstot arvien labākas fundamentālās zināšanas un sapratni," rakstā par to, kā spēcīgas ģeomagnētiskās vētras varētu ietekmēt kritiski svarīgu infrastruktūru uz Zemes, "Delfi" skaidroja Ventspils Starptautiskā radioastronomijas centra pētnieks, fizikas doktors Artūrs Vrubļevskis, kurš ar kolēģiem arī veic fundamentālus pētījumus par Sauli.
Saules aktivitāte nav nemainīgi vienmērīga, bet gan cikliska. Daži cikli ir īsāki, daži garāki, bet caurmērā runa ir par 11 gadiem. Cikla laikā Saules magnētiskais lauks pilnībā maina polaritāti – tas, kas bija magnētiskais ziemeļpols, nu ir magnētiskais dienvidpols, un otrādi. Šos ciklus sāka sistemātiski fiksēt 1755. gadā, un nu piedzīvojam 25. aktivitātes ciklu. 24. cikls noslēdzās ar Saules aktivitātes minimumu 2019. gada decembrī.
Saules aktivitāti mēra pēc Saules plankumu skaita un lieluma. Interesenti aktuālo skaitu turklāt var viegli uzzināt vietnē "SpaceWeatherLive". NASA un arī ASV Okeānu un atmosfēras pārvalde (NOAA) pēc 24. cikla noslēguma sprieda, ka 25. aktivitātes cikls varētu būt visnotaļ mierīgs un ar nelielu plankumu skaitu. Taču ir indikācijas, ka šīs prognozes varētu būt nepareizas un priekšā tomēr būs gadi ar ļoti aktīvu Sauli.
Kā raksta "Science Alert", jau šobrīd atšķirības starp prognozēm un reālo aktivitātes līmeni ir visai būtiskas, un šī "plaisa" turpina palielināties. Saules plankumu skaits jau kopš 2020. gada rudens ir lielāks, nekā prognozēts, un šobrīd uz Saules ir 61 šāds magnētiski ļoti aktīvs reģions.
24. Saules aktivitātes cikls bija visnotaļ mierīgs – maksimuma brīdī uz Saules fiksēti vien 114 plankumi. Prognozes liecināja, ka arī 25. cikls būs līdzīgs ar mērenu, ja ne pat mazu aktivitāti. Taču pēdējā pusotra gada laikā Saules aktivitāte ir prognozes "pārsitusi".
Uz Zemes liela Saules aktivitāte un bieži koronālās masas izvirdumi nozīmētu ne tikai bažas par kritisko energoapgādes un komunikāciju infrastruktūru – tam ir arī ne tik skaudrā puse, proti, lielākas izredzes piedzīvot krāšņas polārblāzmas arī mūsu platuma grādos.